Dziwne rzeczy się dzieją z tą pandemią. Kiedy przed rokiem było paręset zakażeń na dobę, wprowadzono wielkie ograniczenia. Nie wolno było wychodzić z domu. Liturgię oglądano w telewizji, a w kondukcie pogrzebowym mogło uczestniczyć 5 osób. Nie wspomnę już o innych ograniczeniach, gdyż dobrze je pamiętamy. Dziś zakażeń było i ponad dwadzieścia tysięcy, a obecnie mieścimy się w przedziale między dwa a dziewięć tysięcy i wiele już wolno. Mieli rację ci, którzy mówili, że wirus nie popuści, ale się z nim oswoimy i przestrzegając niezbędnych środków ostrożności, doprowadzimy do sytuacji względnie normalnej. Wciąż mamy około 35 milionów ludzi (jeszcze?) nie zarażonych. Pojawiły się wreszcie szczepionki. Zobaczymy, jak one wpłyną na odporność. Wielu ludzi przez pandemię straciło pracę i pieniądze, a wielu zrobiło bajeczne interesy. Takie jest życie.
A jak jest z religią? Naiwnością byłoby przypuszczać, że gdy się zmniejszą ograniczenia, ludzie hurmem rzucą się do kościoła. Dla dwóch trzecich wiernych, którzy i tak nie chodzą do kościoła, ograniczenia związane z pandemią nie miały większego znaczenia. Ci zaś, którzy przestali chodzić na czas pandemii, nie wszyscy wrócili. Nie przejęto się wezwaniem Chrystusa Nawróćcie się! Przeciwnie, zwrócono się bardziej ku sprawom ziemskim, żywiąc złudną nadzieję, że i bez Niego damy sobie radę. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że i w Tyńcu staniemy się małą trzódką, otoczoną ludźmi obojętnymi lub wrogimi względem Jezusa i Jego wyznawców.
Maryjo, ulubiona w Tyńcu Pani, daj nam wytrwanie, a wszystkim nawrócenie. Na ten Wielki Post.
Fragment książki Przestań narzekać, zacznij żyć. Część 4
Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Fot. Robert Krawczyk
Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!