Umieszczony przez 09:32 Blog Ojca Leona

Nigdy nie nakłaniajmy do picia alkoholu tego, kto odmawia

Kiedyś na towarzyskim przyjęciu po paru kieliszkach gospodarz wygłosił dowcipne acz trochę rozchwiane przemówienie; goście się śmiali, a dzieci powiedziały jedno do drugiego: „patrz, jak nasz tata się wygłupia”. Czy taki ojciec może być autorytetem?

Gdy wody jest za mało, wtedy mamy suszę, jeśli za dużo – powódź. I tylko przy chrzcie świętym, bez względu na to czy jest udzielany przez zanurzenie, czy przez polanie wodą, jest jej wystarczająco dosyć. Dosyć, by zmyć z człowieka grzech pierworodny i uzdolnić go do pełnienia zasługujących dobrych uczynków w Kościele Pana Jezusa.

Warto sobie przypomnieć, jak ważną rolę odgrywa woda w codziennym życiu. Mówiąc po prostu, gdzie nie ma wody, tam nie ma życia. Dorosłemu człowiekowi zaleca się pić do dwóch litrów wody, w tym i innych płynów, dziennie. Bez tego nasilają się rozmaite dolegliwości spowodowane z odwodnieniem. Trzeba więc pilnować, by w domu wody było zawsze pod dostatkiem i by pili odpowiednią jej ilość zwłaszcza ludzie starsi oraz ci, którym to lekarz wyraźnie nakazał.

Trzeba tu jeszcze napisać o sprawie znanej a wstydliwej, o piciu alkoholu. Prawie wszystkie wypadki samochodowe są spowodowane nadmiernym spożyciem alkoholu. Nie pozwólmy, by ktoś „pod gazem” siadał za kierownicą. A poza tym nigdy nie nakłaniajmy do picia alkoholu tego, kto odmawia. Organizatorzy imprez młodzieżowych niech dołożą wszelkich starań, by na nich nie było alkoholu. Kiedyś na towarzyskim przyjęciu po paru kieliszkach gospodarz wygłosił dowcipne acz trochę rozchwiane przemówienie; goście się śmiali, a dzieci powiedziały jedno do drugiego: „patrz, jak nasz tata się wygłupia”. Czy taki ojciec może być autorytetem?


Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Fot. Robert Krawczyk

(Visited 1 261 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami, które publikujemy i udostępniamy, proponujemy zapisanie się na codzienny newsletter.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij