Umieszczony przez 16:15 Czytelnia

O. Szymon Hiżycki OSB ponownie wybrany na urząd opata tynieckiego

Dnia 17 stycznia br. kapituła Opactwa Benedyktynów w Tyńcu wybrała o. Szymona Hiżyckiego OSB na opata tego klasztoru. To pierwszy przypadek w powojennej historii opactwa tynieckiego, że urzędujący opat został ponownie wybrany na urząd.

Dnia 17 stycznia br. kapituła Opactwa Benedyktynów w Tyńcu wybrała o. Szymona Hiżyckiego OSB na opata tego klasztoru. To pierwszy przypadek w powojennej historii opactwa tynieckiego, że urzędujący opat został ponownie wybrany na urząd. Ze względu na to, że opactwo tynieckie ma status klasztoru niezależnego i jest wyłączone spod jurysdykcji Ordynariusza miejscowego, przełożony tego klasztoru jest wyższym przełożonym zakonnym. Zgodnie z prawem kanonicznym, opat posiada kościelną zwyczajną władzę kierowania i rządzenia klasztorem oraz wszystkimi członkami wspólnoty, zarówno w dziedzinie duchowej, jak i doczesnej.

Święty Benedykt nazywa opata „zastępcą Chrystusa”, dominus, abbas. Można więc powiedzieć, że opat zajmuje w klasztorze miejsce Chrystusa. Opat jest nie tylko wyższym przełożonym zakonnym, ale także nauczycielem, przewodnikiem duchowym i interpretatorem Reguły św. Benedykta. Jego urząd jest urzędem duszpasterza. Życie wspólnoty jest uzależnione od jego decyzji i zarządzeń. Kształtuje jej charakter i oblicze.

Zgodnie z prawem własnym, opata wybiera się na 8 lat. Urząd może być zawsze ponawiany. Wyborom opata tynieckiego przewodniczył o. Maksymilian Nawara OSB, Opat Prezes Benedyktyńskiej Kongregacji Zwiastowania. W ubiegłym tygodniu, wspólnie z o. Bernhardem Alterem OSB, opatem Dormitio w Jerozolimie, przeprowadził także wizytację kanoniczną klasztoru tynieckiego. Zgodnie z prawem własnym, odbywa się ona co cztery lata. Wizytacja kanoniczna ma za cel ocenę bieżącej sytuacji klasztoru, tak pod względem duchowym, jak i doczesnym, oraz zbadać czy normy Reguły św. Benedykta i prawa powszechnego są w danym klasztorze przestrzegane. Zatem tegoroczna wizytacja zbiegła się z wyborami opackimi w naszym domu. Przedstawiamy sylwetkę opata tynieckiego.

Szymon Hiżycki OSB urodził się 7 lipca 1980 r. w Krakowie. Do klasztoru wstąpił w 1999 r. Pierwszą profesję monastyczną złożył 6 sierpnia 2001 r. Świecenia kapłańskie przyjął 12 października 2008 r. z rąk bp Bronisława Dembowskiego. Odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie, gdzie obronił doktorat z monastycyzmu. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza młodzieży, bibliotekarza, rektora studiów oraz mistrza nowicjatu. Przez kilka lat wykładał w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie. Asystent Polskiej Federacji Mniszek Benedyktynek od nieustającej adoracji Najświętszego Sakramentu. Jest autorem wielu publikacji o tematyce monastycznej. Jest rekolekcjonistą, kierownikiem duchowym i opiekunem wspólnoty oblatów tynieckich. Dnia 23 stycznia 2015 r. został, jako najmłodszy w powojennej historii klasztoru tynieckiego, wybrany na opata tynieckiego. Benedykcji, czyli uroczystego wprowadzenia na urząd i błogosławieństwa nowego opata, udzielił 21 marca 2015 r. metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Dnia 17 stycznia 2023 r. został ponownie wybrany na urząd opata tynieckiego.

Przewielebnemu Ojcu Opatowi Szymonowi Hiżyckiego OSB gratulujemy wyboru, życzymy wszelkich potrzebnych łask i Bożego błogosławieństwa na czas Jego posługi!


Zdjęcia: Borys Kotowski OSB

(Visited 1 603 times, 2 visits today)


Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij