Dla rodziców dniem dziecka jest właściwie każdy dzień. Każdy niesie nowe wyzwania i problemy. Bardzo często słyszymy, że te dzieciska dzisiaj takie nieusłuchane. Ale są rodziny, gdzie nie ma skarg na dzieci. Od czego to zależy. Nie ma reguły. Są bardzo dobre dzieci w złych rodzinach i nieznośne mimo wzorowych rodziców. Jednak na ogół klimat rodziny ma wiele do powiedzenia. Gdzie rodzice szanują się wzajemnie, potrafią w razie potrzeby jedno drugiemu ustąpić, to dziecka nie trzeba pouczać. Ono widzi, jak się żyje, by było miło i zgodnie. I jeszcze ważna sprawa – szanowanie prawa, jak choćby przechodzenie przez ulicę, nie przekraczanie szybkości przy prowadzeniu samochodu, powstrzymywanie się przy dziecku od ostrych, obelżywych uwag na temat sąsiadów, nauczycieli, urzędników państwowych, osób duchownych itp. To samo odnosi się do obowiązków religijnych. Dziecko widzi, jak się żyje i potem będzie mówiło, że u nas w domu to było tak. I błagam, nauczmy się dzieciom mówić NIE. Dziecko ma prawo mieć swoje fochy, ma swoje okresy przekory. Rozumiemy, kochamy, ustępujemy, gdzie się da, ale jak nie to nie. Nie dopuszczamy do pyskówek. Polecenie dajemy tylko raz. Nie wykonanie go roztropnie karzemy, ale chyba nie fizycznie, a już nigdy nie uderzamy dziecka w twarz. Dziecko musi wiedzieć, że nie ono w domu jest panem.
No i Boga prośmy o pomoc. Wspaniale jest, jeśli uda się wprowadzić zwyczaj wspólnej rodzinnej modlitwy, choćby wieczornej. Pierwszym wychowawcą jest Bóg, a rodzice są też pierwszymi katechetami. ODNAWIAJMY OBLICZE TEJ ZIEMI.
Fragment książki Przestań narzekać, zacznij żyć. Część 4
Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!