Pan Jezus kieruje nas niestrudzenie ku Bogu, nie żałuje jednak troski, by nasze stosunki międzyludzkie układały się jak najlepiej. Wie dobrze, jaka jest wartość słowa. Sam przecież nazwał się Słowem. Na pierwszym miejscu stawia rodzinę, w której przedstawia dwie postawy synów, którzy powinni służyć pomocą ojcu. Jeden dla świętego spokoju wyraża gotowość służenia, a potem ani myśli obietnicy dotrzymać, drugi w pierwszej chwili odmawia, ale po zastanowieniu się idzie i czyni to, o co go ojciec prosił. Otrzymaliśmy ostrzeżenie, by nie być zbyt pewnymi siebie.
Żyjemy tak nie najgorzej, wiele Panu Bogu i ludziom obiecujemy, a nie możemy czy nie chcemy wszystkiego dotrzymać. Za to potrafimy bardzo ostro oceniać tych, którzy aktualnie źle żyją, nie oddając Bogu chwały, a krzywdzą często ludzi. Ostrożnie z potępieniami! Owszem, potępiamy zawsze grzech u innych, a także oczywiście u siebie. Ale sąd nad człowiekiem zostawmy Bogu. Jezus powiedział św. Faustynie: „Biedni grzesznicy, żeby oni wiedzieli, jak ja ich kocham”. Nie wolno o tym zapomnieć. Bo nie wiadomo kiedy ci „źli” ludzie mogą całym sercem szczerze nawrócić się do Boga, a my zostaniemy ze swoją letniością i nieprzemyślanymi sądami.
Od naszej roztropności i miłości zależy atmosfera w domu i w otoczeniu. Posłuchajmy wreszcie nauki Jezusa. On w swej miłości da nam siłę do nawrócenia wbrew każdej naszej słabości.
Fragment książki Przestań narzekać, zacznij żyć. Część 1
Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Fot. Robert Krawczyk
Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!