Umieszczony przez 11:05 Blog Ojca Leona

Ostrożnie z potępieniami!

Otrzymaliśmy ostrzeżenie, by nie być zbyt pewnymi siebie. Żyjemy tak nie najgorzej, wiele Panu Bogu i ludziom obiecujemy, a nie możemy czy nie chcemy wszystkiego dotrzymać. Za to potrafimy bardzo ostro oceniać tych, którzy aktualnie źle żyją, nie oddając Bogu chwały, a krzywdzą często ludzi.

Pan Jezus kieruje nas niestrudzenie ku Bogu, nie żałuje jednak troski, by nasze stosunki międzyludzkie układały się jak najlepiej. Wie dobrze, jaka jest wartość słowa. Sam przecież nazwał się Słowem. Na pierwszym miejscu stawia rodzinę, w której przedstawia dwie postawy synów, którzy powinni służyć pomocą ojcu. Jeden dla świętego spokoju wyraża gotowość służenia, a potem ani myśli obietnicy dotrzymać, drugi w pierwszej chwili odmawia, ale po zastanowieniu się idzie i czyni to, o co go ojciec prosił. Otrzymaliśmy ostrzeżenie, by nie być zbyt pewnymi siebie.

Żyjemy tak nie najgorzej, wiele Panu Bogu i ludziom obiecujemy, a nie możemy czy nie chcemy wszystkiego dotrzymać. Za to potrafimy bardzo ostro oceniać tych, którzy aktualnie źle żyją, nie oddając Bogu chwały, a krzywdzą często ludzi. Ostrożnie z potępieniami! Owszem, potępiamy zawsze grzech u innych, a także oczywiście u siebie. Ale sąd nad człowiekiem zostawmy Bogu. Jezus powiedział św. Faustynie: „Biedni grzesznicy, żeby oni wiedzieli, jak ja ich kocham”. Nie wolno o tym zapomnieć. Bo nie wiadomo kiedy ci „źli” ludzie mogą całym sercem szczerze nawrócić się do Boga, a my zostaniemy ze swoją letniością i nieprzemyślanymi sądami.

Od naszej roztropności i miłości zależy atmosfera w domu i w otoczeniu. Posłuchajmy wreszcie nauki Jezusa. On w swej miłości da nam siłę do nawrócenia wbrew każdej naszej słabości.


Fragment książki Przestań narzekać, zacznij żyć. Część 1


Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Fot. Robert Krawczyk

(Visited 1 370 times, 1 visits today)


Za pomocą newslettera chcemy się kontaktować, aby przesyłać teksty, nowości wydawnicze i ogłoszenia, które dotyczą naszego podwórka. Planujemy codzienną wysyłkę takiego newslettera.

Czytający i słuchający naszych materiałów, zarówno dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, jak i na kanale YouTube lub innych platformach podcastowych, mogą zastanawiać się w jaki sposób można nas wesprzeć… Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij