Umieszczony przez 10:35 Blog Ojca Leona

Potrzebujemy więcej obiektywizmu

Jak by to było dobrze, gdy by wszyscy pisali o swoich przeciwnikach czy zwolennikach tylko to, co wiedzą na pewno z dużą dozą obiektywizmu…

Parę dni temu wyczytałem ze zdumieniem, że jeden z prominentnych działaczy lewicy posyła Ojca Rydzyka do piekła, a jakiś czas temu mniej prominentny działacz szykował ten sam los arcybiskupowi Jędraszewskiemu. Pomyślałem sobie, że nie tacy oni straszni ateiści. Przecież wiara w piekło zakłada istnienie Boga. Jeśli Boga nie ma, to ludzie szykują sobie piekło na ziemi. Ksiądz arcybiskup Jędraszewski zdając sobie sprawę z tego, że biskupi krakowscy byli atakowani już od Stanisława Szczepanowskiego, głosi prawdę ewangeliczną według obowiązków swego pasterskiego urzędu ostrzegając wiernych, by nie dali się uwieść obcym i błędnym naukom. A ojciec Rydzyk? Od początku działalności Radia Maryja spotykał się z ostrym sprzeciwem nie tylko liberalnych i otwarcie, ateistycznych, ale i części katolików.

„A w jakim pałacu mieszka!” – napisał ktoś niedawno. Jestem ciekaw, czy autor tego zadziwienia miał możność zajrzeć do wnętrza siedziby Radia Maryja, nazwanej szumnie pałacem i zobaczyć jakie pomieszczenia do prywatnego użytku ma zakonnik redemptorysta, choćby nawet był dyrektorem. Widziałem prywatne mieszkania paru biskupów i mieszkania lekarzy czy biznesmenów. Ci biskupi nie wytrzymaliby konkurencji. Podobnie samochody. Biskup jeździł pięknym czarnym samochodem wartości 70-80 tysięcy PLN, a młoda, obrotna (czy piękna, rzecz gustu) bizneswoman kierowała, chyba do dzisiaj, autem za 230 tysięcy; wiem, że na pewno nie kradła. Nie uogólniam, ale piszę o faktach, o których wiem na pewno. Jak by to było dobrze, gdy by wszyscy pisali o swoich przeciwnikach czy zwolennikach tylko to, co wiedzą na pewno z dużą dozą obiektywizmu. Byłbym rad na przykład, gdyby Czytelnicy wytknęli wszystkie błędy Radia Maryja, takie stuprocentowo pewne, a nie przypuszczenia lub inwektywy. I w ogóle, byśmy wszyscy unikali plotkowania, nie mówiąc już o oszczerstwach, bliższych czy dalszych nam ludzi. To jest też akcja ekologiczna, oczyszczanie powietrza!


Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Fot. Robert Krawczyk

(Visited 715 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami, które publikujemy i udostępniamy, proponujemy zapisanie się na codzienny newsletter.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij