Umieszczony przez 14:25 Blog Ojca Leona

Prawda o Bogu i człowieku

Bardzo często w polemikach i dyskusjach na tematy związane z religią sięga się do dowodów naukowych, a jeszcze częściej do doświadczenia życia codziennego, które wydaje się nie potwierdzać prawdziwości głoszonej przez Kościół nauki.

Podczas przeżywania Liturgii Wielkiego Tygodnia czułem wyraźnie PRAWDĘ o Bogu i człowieku.

Bardzo często w polemikach i dyskusjach na tematy związane z religią sięga się do dowodów naukowych, a jeszcze częściej do doświadczenia życia codziennego, które wydaje się nie potwierdzać prawdziwości głoszonej przez Kościół nauki. Argumenty padają różne. Ludziom stojącym z dala od Kościoła często brakuje przekonywującego świadectwa życia katolików świeckich i duchownych. Oczywiście, jeśli się ktoś uprze, to najpełniejsze nawet świadectwo wiary może być przedmiotem kpiny i niewybrednych ataków, posuwających się w skrajnych wypadkach do zabijania wierzących.

Ale – nie jest uczeń nad Mistrza. Poza świadectwem życia jest jeszcze, o czym wspomniałem na początku, świadectwo zgromadzenia liturgicznego. Nawet Święty Augustyn, gdy był już na drodze do nawrócenia i nawiedzał świątynie chrześcijańskie, nie mógł się oprzeć wewnętrznej mocy zgromadzonych wiernych z ich fascynującym śpiewem. Podobnie jeden z krewnych mojej znajomej, niezawracający zbytnio głowy Panu Bogu, przyjechał do Krakowa w roku 1999, by zobaczyć papieża. Była to akurat pielgrzymka, podczas której Jan Paweł II nie mógł odprawić Mszy św. na Błoniach Krakowskich, a do tego padał intensywny deszcz. Młodzieniec był zdumiony, że po ogłoszeniu, iż papież niedomaga i nie będzie brał osobiście udziału w nabożeństwie prawie wszyscy wierni pozostali na placu modlitwy i żywo uczestniczyli we Mszy Świętej. – Ciociu, powiedział, przyjechałem zobaczyć papieża, a zobaczyłem Kościół.

Z drugiej znów strony któryś z francuskich myślicieli, może nawet Charles Peguy, doznał nagłego nawrócenia, gdy wszedł do jednej z olbrzymich francuskich katedr, kiedy była ona zupełnie pusta. Uderzyła go obecność Boga w tej wielkiej sakralnej przestrzeni. A jak Wy odbieracie Liturgię i świątynię jako pomoc do przeżywania i umocnienia wiary?


Fragment książki Bloger dusz. Część 1


Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Fot. Robert Krawczyk

(Visited 721 times, 1 visits today)


Za pomocą newslettera chcemy się kontaktować, aby przesyłać teksty, nowości wydawnicze i ogłoszenia, które dotyczą naszego podwórka. Planujemy codzienną wysyłkę takiego newslettera.

Czytający i słuchający naszych materiałów, zarówno dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, jak i na kanale YouTube lub innych platformach podcastowych, mogą zastanawiać się w jaki sposób można nas wesprzeć… Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij