Umieszczony przez 11:41 Blog Ojca Leona

Proszę, przepraszam i dziękuję

Papież Franciszek przypomniał małżonkom w Krakowie, by często używali słów proszę, przepraszam i dziękuję. Weźmy to sobie do serca. Kulturalne wyrażanie się pomoże w wychowaniu dzieci, a i starszym ułatwi przeżywanie trudniejszych sytuacji rodzinnych i społecznych.

Byłem kiedyś na parudniowym wypoczynku u sióstr zakonnych. Do posiłków siadaliśmy wszyscy – duchowni i świeccy, którzy również z gościny sióstr korzystali. Toczyliśmy ciekawe rozmowy. Dla świeckich była to rzadka okazja porozmawiania z kapłanem tak zupełnie na luzie. Była tam też matka z synkiem – może pięcioletnim, bardzo inteligentnym. Miał on jednak pewną wadę. Nie przejmował się rozmową starszych, tylko sam mówił bardzo głośno. Pytał, wyrażał swoje opinie, przekrzykując całą resztę towarzystwa. Mamusia widziała, że coś jest nie tak, ale nie próbowała reagować. Wreszcie zniecierpliwiony Pan Profesor huknął z góry na chłopaka, mówiąc mu o zachowaniu wobec starszych. Malec przestraszony ucichł wreszcie, a Mamusia była wyraźnie zakłopotana. Pewna znów Pani nawiązała kontakt z niewielką grupką dzieciaków przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Uderzyło ją to, że jeden chyba czterolatek, zanim zabrał głos, zawsze z powagą mówił: „Przepraszam”. Czy odpowiadał na pytanie, czy sam zadawał pytanie.

Tak to od najmłodszych lat człowiek uczy się albo nie, poprawnego mówienia. Dużo zależy od sposobu prowadzenia rozmów w domu. Papież Franciszek przypomniał małżonkom w Krakowie, by często używali słów proszę, przepraszam i dziękuję. Weźmy to sobie do serca. Kulturalne wyrażanie się pomoże w wychowaniu dzieci, a i starszym ułatwi przeżywanie trudniejszych sytuacji rodzinnych i społecznych.


Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Fot. Robert Krawczyk

(Visited 1 035 times, 1 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Zamknij