Umieszczony przez 15:34 Blog Ojca Leona

Rodzina

W te dni, wszędzie gdzie są ludzie mądrzy i pobożni, podchodzą do siebie z opłatkiem, uściskają się i zacierają ślady dawnych nieporozumień i wzajemnych pretensji. Tego domaga się wprost szacunek dla człowieka i szacunek względem Boga…

Święta Bożego Narodzenia, to święta rodzinne. W roku bieżącym jest to szczególnie pokreślone, bo trzeci dzień Świąt, to właśnie niedziela Świętej Rodziny. W te dni, wszędzie gdzie są ludzie mądrzy i pobożni, podchodzą do siebie z opłatkiem, uściskają się i zacierają ślady dawnych nieporozumień i wzajemnych pretensji. Tego domaga się wprost szacunek dla człowieka i szacunek względem Boga, który sam stał się człowiekiem, aby przebaczyć nam winy i ukazać wartość każdego z nas. Pełną miłości postawę okazujemy także wobec sąsiadów i w ogóle wobec tych, z którymi coś było nie w porządku, starając się o usunięcie napięć i nieporozumień.

Oto nasza Objawiona prawda o Bogu i człowieku. Prawda, którą wyznajemy szczególnie w okresie Bożego Narodzenia. Wiara, za którą oddało życie dziesiątki milionów chrześcijan.

Są także wśród nas, czy obok nas ludzie, dla których ta prawda nie ma znaczenia – którzy w swojej ideologii odeszli od tradycyjnej kultury chrześcijańskiej naszego narodu i próbują tworzyć swoja kulturę. Co z nimi? Przede wszystkim, nie wolno zapomnieć, że Pan Bóg kocha wszystkich ludzi, a Chrystus przyszedł, by zbawić wszystkich. Co  więc mamy robić? Też kochać, a jeśli chcą z nami rozmawiać o wierze, dawać zdecydowane świadectwo naszym przekonaniom. Nie możemy tylko się zgodzić, by ktoś pod przymusem nakazał nam wyrzec się prawdy i zmienić sposób postępowania na niezgodny z naszą wiarą. Także dzieci mają być uczone i wychowywane w duchu prawdy o Bogu i człowieku. W te dni trzeba ponowić postanowienie, że trwać będziemy przy Jezusie od Żłobka do Krzyża. Potem czeka nas Zmartwychwstanie.


Fragment książki Przestań narzekać, zacznij żyć. Część 4


Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Fot. Kazimierz Urbańczyk

(Visited 1 143 times, 1 visits today)


Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij