Umieszczony przez 12:05 Blog Ojca Leona

Są ludzie, z którymi nie sposób się dogadać…

Jezus zna doskonale ludzi i wie, że z niektórymi nie da się wprost dogadać, czego i sam doświadczył. Radzi więc cierpliwość. Najpierw dogadajcie się między sobą, bez żadnej widowni, która się często przyczynia do zaostrzenia konfliktu.

Toczą się rozmowy… Ile razy słyszymy i czytamy te słowa. Myślimy – i co z tego? Nawet jeśli rozmówcy zgadzają się ze sobą, to praktyczne efekty równe są nieraz zeru. Ale częściej się nie zgadzają. I wtedy nie tylko sam fakt rozmów jest ważny, ale i sposób ich prowadzenia.

Podstawą do osiągnięcia wymiernych efektów wszelkich negocjacji, że użyję tu dyżurnego dzisiaj pojęcia, jest – słuchać tak, by chcieć zrozumieć swego rozmówcę, a mówić tak, by on nas zrozumiał.

Inaczej będą to dwa monologi, które nie mają punktów stycznych, a kiedy jeszcze zaczną dochodzić do głosu emocje, to przy gwałtownym charakterze uczestników rozmowy zdarzają się i rękoczyny, nieraz tragiczne w skutkach.

Jezus zna doskonale ludzi i wie, że z niektórymi nie da się wprost dogadać, czego i sam doświadczył. Radzi więc cierpliwość. Najpierw dogadajcie się między sobą, bez żadnej widowni, która się często przyczynia do zaostrzenia konfliktu. Jeśli to nie pomaga, można odwołać się do obiektywnego świadka, dzisiaj zwanego często mediatorem, który może być nieocenioną pomocą przy dochodzeniu do zgody.

Jeśli to wszystko nie przynosi skutku, wtedy trzeba się uciec do Władzy. Dla wierzącego będzie to autorytet kościelny, dla niewierzącego sąd lub jakaś komisja rozjemcza czy pojednawcza. Ale są ludzie, na których nie ma lekarstwa.

Jezus o tym wie. I ten miłosierny Zbawiciel mówi o takim człowieku: „Niech ci będzie jako poganin i celnik”, a za czasów Jezusa takich Żydzi nie tolerowali i wprost nie trawili. Jezus powie potem, że On Sam ich kocha (– Biedni grzesznicy, jak Ja ich kocham – powie do św. Faustyny), ale przeciętnemu człowiekowi radzi odcięcie się od takich „nieprzemakalnych” typów.

Modlić się za nich, owszem. Ale na kontakty, próby dogadania się, szkoda czasu. Oby takich było jak najmniej.


Fragment książki Widziane z Tyńca


Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Fot. Robert Krawczyk

(Visited 2 424 times, 1 visits today)


Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij