Nie kradnij
Czy ktoś z nas był kiedyś okradziony? A może okradziono nam mieszkanie? Nie chodzi już o stratę materialną, ale o sam fakt. To już jakby nie mój dom, jeśli może w nim buszować byle rabuś. Niepewnie się czuję, gdy w każdej chwili ktoś może sięgnąć do mojej kieszeni czy torby. Okropne!
Chciwość jest źródłem bardzo wielu grzechów. Wielu ludzi kradnie, choć to, co mają, może im doskonale wystarczyć. Wśród rozmaitych rodzajów kradzieży szczególnie dzisiaj częste jest: oszukiwanie przy różnych transakcjach, pirackie ściąganie programów komputerowych, niepłacenie sprawiedliwych podatków. Trzeba się pytać, dlaczego tak się dzieje? Przyczyną jest chyba słabość ludzkiej wiary. Jeśli prawdziwie wierzę, to gromadzę tylko tyle, ile jest mi potrzebne do godnego przeżycia parudziesięciu lat i godziwego zabezpieczenia bytu tym, wobec których mam obowiązki rodzinne.
Popatrzmy na Żłóbek. W nim Jezus „leży nagusieńki”. I nagi jest na krzyżu. Pomyślmy, co my zabierzemy ze sobą, gdy będziemy odchodzili z tego świata.
Fragment książki Przestań narzekać, zacznij żyć. Część 1
Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Fot. Robert Krawczyk
Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!