Umieszczony przez 10:27 Blog Ojca Leona

Św. Scholastyka. Kobieta, która dała radę mężczyźnie…

Szczerze i gorąco kochała Boga. Była zakonnicą, a klasztor jej znajdował się niedaleko męskiego klasztoru na Monte Cassino. Nie naprzykrzała się swojemu bratu, ale raz w roku odwiedzała go, by zasięgnąć rady w sprawach swej duszy i sióstr, których była przełożoną.

I oto mamy jeszcze jedną kobietę, która dała radę mężczyźnie. Kto to taki? Święta Scholastyka, siostra Świętego Benedykta. Jej ołtarz i obraz jest w naszym kościele po lewej stronie, drugi od wejścia. A komu? Samemu swojemu świętemu bratu. Szczerze i gorąco kochała Boga. Była zakonnicą, a klasztor jej znajdował się niedaleko męskiego klasztoru na Monte Cassino. Nie naprzykrzała się swojemu bratu, ale raz w roku odwiedzała go, by zasięgnąć rady w sprawach swej duszy i sióstr, których była przełożoną. Podczas kolejnej wizyty w małym domku opodal klasztoru odczuwała pragnienie, by jak najwięcej dowiedzieć się o Tym, którego kochała. Tymczasem Święty Benedykt wobec zapadającego zmroku zgodnie z mniszym obyczajem postanowił wracać na noc do klasztoru. Siostra prosiła go, by jeszcze został, a skoro się opierał, zaczęła płakać i łzami wyprosiła u Boga taką burzę z piorunami, że brat nie mógł nawet wyjść na zewnątrz. I tak spędzili całą noc na rozmowie o Bożych sprawach…

Zdjęcie: Marcin Marecik / Przedstawienie św. Scholastyki w jednej z kaplic bocznych w kościele Opactwa Benedyktynów w Tyńcu.

Święty Grzegorz, który to zdarzenie opisał, zwraca uwagę na to, że miłość człowieka, który nas w tej chwili naprawdę potrzebuje, jest ważniejsza od ludzkich przepisów, choćby takich, jak powinność mnicha, by starał się spędzać noc w klasztorze.

Warto pomyśleć, czy trzymamy się przepisów naszej wiary, a jeśli już się trzymamy, czy czasem nie czynimy tego bezdusznie, nie licząc się z wymaganiami miłości bliźniego.


Fragment książki Przestań narzekać, zacznij żyć. Część 1


Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Fot. Marcin Marecik / Przedstawienie św. Scholastyki w jednej z kaplic bocznych w kościele Opactwa Benedyktynów w Tyńcu.

(Visited 1 167 times, 1 visits today)


Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij