Umieszczony przez 11:39 Blog Ojca Leona

Świadectwo dobrego życia

Chrześcijanie różnych wyznań odwiedzają się nawzajem w świątyniach i wyjaśniają różnice w wierze oraz powody, dla których te różnice wystąpiły. Najważniejsze, że nie ma osobistej wrogości, gdyż jesteśmy braćmi i siostrami w Chrystusie.

Chrystus pragnie, aby wszyscy byli jedno. Tymczasem ludzka słabość, wykorzystana przez szatana, który nie znosi jedności, doprowadziła do tego, że od samego początku chrześcijaństwa ludzie wierzący w Chrystusa przedstawiali sobie tę wiarę w różny sposób. Tak jest do dzisiaj: inaczej wierzą w Jezusa protestanci rozmaitych odłamów, inaczej prawosławni i inni chrześcijanie wschodni, nie mówimy już o pomniejszych wyznaniach, które uznając Jezusa za Boga, po swojemu komentują Jego naukę i inaczej widzą założony przez Niego Kościół. Takie rozbicie chrześcijaństwa jest wprost grzechem społecznym, stąd ludzie dobrej woli nie ustają wysiłkach, by doprowadzić do zjednoczenia. Już przed wielu laty powstała myśl, by się wspólnie o jedność modlić. Chrześcijanie różnych wyznań odwiedzają się nawzajem w świątyniach i wyjaśniają różnice w wierze oraz powody, dla których te różnice wystąpiły. Najważniejsze, że nie ma osobistej wrogości, gdyż jesteśmy braćmi i siostrami w Chrystusie.

Ci, którzy nie uznają, że Chrystus jest Bogiem, nie są chrześcijanami. Możemy wszakże wspierać cały Kościół szczególną modlitwą i głębszym poznawaniem naszej wiary przez Pismo Święte.

Dzisiejsza niedziela jest niedzielą biblijną. Może szczególnie wczytajmy się w teksty dzisiejszej Liturgii. A jeśli spotykamy się z ludźmi wierzącymi inaczej, zachowujmy się względem nich z kulturą, bez potępiania. Oczywiście, nie przyjmujemy ich wiary lub niewiary. Świadectwo dobrego życia z Chrystusem może innym pomóc do nawrócenia się i wejścia na nowo do Kościoła Katolickiego.


Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

(Visited 959 times, 1 visits today)


Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij