Umieszczony przez 15:22 Blog Ojca Leona

Świętość Życia

Człowiek – czym jest człowiek, że go tak wywyższyłeś? Bóg – kim jest Bóg, że tak się uniżył? To jest też wielka tajemnica wiary. Dlatego w tym dniu świętujemy też poczęcie wszystkich dzieci i błagamy Boga, by ich rodzice wytrwali cierpliwie do narodzin i przyjęli swoje dziecko…

W ubiegły czwartek obchodziliśmy pamiątkę Zwiastowania Pańskiego, Dzień Świętości Życia. To był właściwie początek realizacji dzieła Odkupienia. Oto w niepojęty dla nas sposób Bóg w Osobie Słowa-Syna jedynego przyjmuje ludzką naturę, by w tej właśnie naturze jako człowiek cierpieć i umrzeć dla odkupienia świata, dla ratowania człowieka. Człowiek – czym jest człowiek, że go tak wywyższyłeś? Bóg – kim jest Bóg, że tak się uniżył? To jest też wielka tajemnica wiary. Dlatego w tym dniu świętujemy też poczęcie wszystkich dzieci i błagamy Boga, by ich rodzice wytrwali cierpliwie do narodzin i przyjęli swoje dziecko, nawet, jeśli grozi mu jakaś choroba i wiadomo, że będzie z nim więcej kłopotów niż pociechy. Miłość, którą Bóg zaszczepił w sercach rodziców pozwoli przyjąć każdą sytuację. Warto przyjrzeć się wnioskom praktycznym.

Bóg kocha każde dziecko i każde przeznacza do chwały – nikogo nie dyskryminuje. Człowiek zaczyna swe istnienie od pierwszej chwili poczęcia i podlega ochronie prawnej do naturalnej śmierci. Rodzice wierzący powinni zadbać o to, by dziecko było poczęte w stanie łaski ojca i matki. Przyjąć należy każde dziecko. Jeśli by czegoś czy wiele brakowało, należy do Państwa i Kościoła zaopiekowanie się takim dzieckiem, według słów kardynała Wojtyły: „Jeśli stawia się wymagania, trzeba stworzyć warunki, by każdy mógł tym wymaganiom sprostać”. Trzeba też pamiętać, że według objawienia Bożego rodzinę stanowią ojciec, matka i dzieci. Jest to naturalne środowisko do prawidłowego rozwoju człowieka. Jeśli ktoś cierpi na zaburzenia swej tożsamości płciowej, może próbować się leczyć, a jeśli to niemożliwe, musi sobie z taką orientacją radzić. Próba zawierania związków homoseksualnych nigdy nie stworzy rodziny w pełnym tego słowa znaczeniu. Sprawy te powinno się rozstrzygać we własnym sumieniu przy pomocy dostępnych sobie środków a robienie z tego wielkiej kwestii publiczno-społecznej lub nawet politycznej, wprowadza destabilizację w społeczeństwie i tak już dość zwaśnionym. Człowiek wierzący zawsze odnosi się z szacunkiem do poglądów innych ludzi, modli się za nich i nie odpowiada agresją na agresję. Dobrze zna naukę Bożą i broni jej, także publicznie. Tyle w związku z Dniem Świętości Życia.


Fragment książki Przestań narzekać, zacznij żyć. Część 4


Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Fot. Robert Krawczyk

(Visited 808 times, 1 visits today)


Za pomocą newslettera chcemy się kontaktować, aby przesyłać teksty, nowości wydawnicze i ogłoszenia, które dotyczą naszego podwórka. Planujemy codzienną wysyłkę takiego newslettera.

Czytający i słuchający naszych materiałów, zarówno dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, jak i na kanale YouTube lub innych platformach podcastowych, mogą zastanawiać się w jaki sposób można nas wesprzeć… Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij