Umieszczony przez 14:28 Blog Ojca Leona

Święty Jan Paweł II. Nasz Kardynał

To już 42 lata, jak 16 października rozeszła się po Tyńcu wiadomość niezwykła: Nasz Kardynał został papieżem. Rzeczywiście nasz Kardynał. Bo nie był jakimś tylko dostojnikiem mieszkającym gdzieś w Krakowie w pałacu lub siedzącym w uroczystych szatach na tronie w katedrze wawelskiej.

To już 42 lata, jak 16 października rozeszła się po Tyńcu wiadomość niezwykła: Nasz Kardynał został papieżem. Rzeczywiście nasz Kardynał. Bo nie był jakimś tylko dostojnikiem mieszkającym gdzieś w Krakowie w pałacu lub siedzącym w uroczystych szatach na tronie w katedrze wawelskiej. Od 8 września 1946 roku, kiedy to jeszcze jako subdiakon odwiedził Opactwo, co zapisały klasztorne kroniki, bywał w Tyńcu częstym gościem. Wprawdzie od dziecka umiłował Kalwarie, bo tam były słynne dróżki, ale i mury tynieckie, choć u nas dróżek nie ma, pociągały go swoją prawie tysiącletnią tradycją i ciszą wypełnioną modlitwą mnichów. Jednocześnie był bardzo związany z parafią. Jako biskup przeprowadził w Tyńcu wizytację kanoniczną, a potem przewodniczył nabożeństwom parafialnym, brał niekiedy udział w spotkaniach rady parafialnej, znajdował nawet czas na odwiedziny chorych tynieckich parafian i w ogóle interesował się tym, co się w parafii dzieje. Długo wspominaliśmy kolędowe spotkanie jeszcze jako arcybiskupa z matkami różańcowymi. Widząc, jak często uczestniczył w nabożeństwach „na polu” w czarnym swetrze, sprawiliśmy mu ciepły włóczkowy sweter, dopasowany kolorem do purpurowych szat kardynalskich. Warto dodać, że sweter ten przekazał swemu następcy, kardynałowi Franciszkowi Macharskiemu. Jako papież w listach do mnichów wspominał parafię, modlił się za nas i o modlitwę prosił. I wreszcie 26 czerwca 2016 roku nasz Kardynał wrócił do Tyńca już w swoich relikwiach jako św. Jan Paweł II. W uroczystym milczeniu wprowadził je do kościoła nuncjusz apostolski arcybiskup Celestino Migliore i umieścił w relikwiarzu w kaplicy Świętego Krzyża, gdzie będą spoczywały, dopóki  nasza świątynia istnieć będzie…

A kiedy proboszcz tyniecki w czasie radosnego spotkania na Watykanie poprosił o słów parę dla Tyńca, usłyszał:

Z całego serca! Nieraz chodziłem do Tyńca, jeździłem do Tyńca, więc mam do tego tysiąc powodów, żeby cały Tyniec pozdrowić. Poczynając od góry, aż do granicy, do wszystkich granic. A zwłaszcza żeby dzieci pozdrowić i podziękować za to, że o mnie pamiętają i modlą się za mnie. Z całego serca ! I opactwo tynieckie i parafię tyniecką i wszystkich mieszkańców Tyńca pozdrawiam i błogosławię.

Jego relikwie w naszym kościele, to wielki skarb. Dzisiaj zwłaszcza prośmy Go ufnie o wstawiennictwo przed Bogiem i Maryją, w Tyńcu ulubioną.

Święty Jan Paweł II. Nasz Kardynał.


Fragment książki Przestań narzekać, zacznij żyć. Część 4


Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Fot. Archiwum Opactwa Benedyktynów w Tyńcu

(Visited 391 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami, które publikujemy i udostępniamy, proponujemy zapisanie się na codzienny newsletter.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij