Umieszczony przez 10:18 Blog Ojca Leona

Święty to normalny człowiek ze swymi wadami i zaletami

„Święty to może on jest, ale człowiek to nie za bardzo”. Takie porzekadło, które słyszymy niekiedy i dzisiaj, każe do faktu świętości podchodzić ostrożnie.

„Święty to może on jest, ale człowiek to nie za bardzo”. Takie porzekadło, które słyszymy niekiedy i dzisiaj, każe do faktu świętości podchodzić ostrożnie.

Bo święty to musi być człowiek niedzisiejszy, który gardzi światem i wyrzeka się nawet przyjemnych rzeczy. Oczywiście musi być idealny od młodości, dający sobie radę ze wszystkimi trudnościami zewnętrznymi i wewnętrznymi, a także czyniący cuda. A tego rodzaju opinie idą w parze z poważnymi, czasem wręcz ponurymi ikonami, które dla wielu są obrazem ludzi odczłowieczonych z powodu swego przebóstwienia.

Obiektywny jednak obserwator, a może i potencjalny naśladowca ma bardziej realny obraz świętości. Widzi, że święty to normalny człowiek ze swymi wadami i zaletami. Skoro jednak jest wezwany przez Boga do świętości, a jest to aktualne względem każdego ochrzczonego, oddaje się całkowicie Bogu, ale też i każdemu człowiekowi niezależnie od wieku, stanu i zawodu. Św. Jan Paweł II daje przykład konsekwentnej postawy, w której Bóg i człowiek są zawsze na jednej linii. W Bogu widzą człowieka, a w człowieku – Boga. Dzisiaj widzimy, że wierni się nie mylili, wołając SANTO SUBITO już w dzień pogrzebu Świętego Papieża. Wynosił On na ołtarze ludzi różnego stanu, wieku i temperamentu, żeby ludzi oswoić z pojęciem świętości, jako czegoś możliwego do osiągnięcia tu i teraz. Nie trzeba się lękać świętości – wołał.


Fragment książki Widziane z Tyńca


Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Fot. Robert Krawczyk

(Visited 963 times, 1 visits today)


Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij