Umieszczony przez 11:19 Duchowość monastyczna

Sztuka ascezy

W świecie pełnym zgiełku i iluzorycznej ważności, kontemplacja, cisza i samotność stają się drogami do odnalezienia naszej prawdziwej wartości w oczach Boga. Ten zbiór inspirujących refleksji zachęca do głębszej duchowej podróży i przypomina o wielkiej miłości, jaką Bóg darzy każdego z nas.

Pilnuj się zatem, aby nic zgubnego nie oddaliło cię od Bożej miłości, oraz panuj nad swoim sercem. Nie ustawaj, mówiąc: „Jak mam go strzec, skoro jestem grzesznikiem?”. Gdy człowiek porzuci swoje grzechy i zwróci się do Boga, jego nawrócenie odrodzi go i uczyni całego nowym.

— Św. Izajasz Anachoreta, fragment publikacji Filokalia, tom 1


Och, jakież to szczęście posiadać świętego Boga! Lecz jakże jest mało znany dar, który Bóg czyni z siebie samego. Och, gdybyśmy miały odrobinę wiary, jaka byłaby nasza postawa wobec tego daru? / Z konferencji na Boże Ciało, 1683 r. (M.E., s. 123)

— Katarzyna Mechtylda de Bar, fragment publikacji Eucharystia, moja miłość


Pierwsi asceci nie uczyli się z książek, a jednak stanowią dla nas wzorce zwycięzców. Poza tym nie powinno się zbytnio polegać na samych tylko zasadach – stanowią one jedynie zewnętrzną ramę. To, co jest istotą, każdy pozna jedynie z doświadczenia, gdy zacznie walczyć naprawdę. W tym dziele jako przewodnik zostaje tylko własny zdrowy rozsądek i powierzenie się Bogu.

— Św. Teofan Rekluz, fragment publikacji Droga do zbawienia


Królestwo Boże zmywa z nas i wytapia to wszystko: jest jak ogień złotnika i jak ług farbiarzy (Ml 3,2). A w dodatku ta nasza sztuczna, hałasem i farbą podtrzymywana ważność zaślepia nas na naszą ważność prawdziwą. Bóg chciał każdego z nas: to już dosyć, żeby uznać się za KOGOŚ, ale tę naszą boską ważność, jedyną rzeczywistą, dzielą z nami oczywiście wszyscy inni ludzie.

— Małgorzata Borkowska OSB, fragment publikacji Amen. Rekolekcje


Życie kontemplatywne kocha najgłębszą i całkowitą samotność, cieszy się ciszą głęboką i niezmąconą, jest wolne od wszelkiej zaciekawienia patrzeniem i słuchaniem, a im bliższych ludzi są to sprawy, tym bardziej unika tego, by ich słuchać i chcieć zrozumieć.

— Bł. Paweł Giustiniani, fragment publikacji Pisma, tom 3

(Visited 355 times, 1 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Zamknij