Ludzie, którzy uczestniczą w życiu Kościoła, zwłaszcza w Eucharystii, często spotykają się ze słowami „liturgia”, „liturgiczny”. Nie wiem jednak, ilu ludzi potrafiło by dokładnie powiedzieć, co to dokładnie znaczy. Podpowiadam. Dla człowieka wierzącego jest rzeczą oczywistą, że Bogu Ojcu Stworzycielowi i Odkupicielowi składamy hołd i oddajemy najgłębszą cześć. Już w świątyni jerozolimskiej zgromadzony lud oddawał cześć / kult Bogu. Nazywano to „czyn ludu” od greckiego leiton ergon, dalej liturgija.
W Nowym Przymierzu na czele Ludu Bożego stanął Odkupiciel, Bóg człowiek i On to sprawuje kult wraz ze wszystkimi wiernymi. Najważniejszymi aktami tego kultu są: Eucharystia, sakramenty i to jest liturgia – oficjalne składanie czci Bogu przez Lud Boży pod przewodnictwem Jezusa, Najwyższego Kapłana. Oczywiście Msza święta ma tu miejsce centralne. Członkowie Ludu Bożego mają obowiązek uczestniczyć w niej przynajmniej w niedziele i święta. To jest nasz CZYN, Czyn Ludu. Ostatnio na całym świecie obserwujemy spadek uczestnictwa we Mszy św. Gdzie nie gdzie niemal do zera. Zjawisko to nie ominęło także i Polski. Zastanawiamy się, dlaczego? Przez całe wieki językiem liturgii była łacina. A jednak wierni uczestniczyli w Najświętszej Ofierze tłumnie. Byli ujęci egzotyką języka, specyfiką śpiewu gregoriańskiego (w klasztorach) i w ogóle tym całym misterium, które odgrywało się na ich oczach. Prezbiterium było jakby sceną, a nawa kościoła widownią. Niektórzy chcieli wiedzieć, co się w danej chwili przy ołtarzu dzieje, dlatego nabywali sobie mszaliki i śledzili tak, jak gdyby ktoś miał podczas koncertu partyturę przed oczyma.
A dzisiaj? To będzie temat na przyszłość.
Fragment książki Przestań narzekać, zacznij żyć. Część 4
Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!