Umieszczony przez 08:24 Duchowość monastyczna

Trzy postawy chrześcijanina. Być mądrym

Całe życie chrześcijanina powinno być ukierunkowane na spotkanie z Panem, na zjednoczenie z Nim. Ten zapowiedziany choć nieokreślony moment skłania wierzącego do zdeterminowanej i jednoznacznej postawy.

Chrześcijanin jest osobą, która wyczekuje Pana. Czeka na swego Zbawcę i Króla. Pragnie spotkać się w Nim w Komunii świętej, w drugim człowieku. Problem polega jednak na tym, że nie wiemy, kiedy przyjdzie Pan. Gdyby gospodarz wiedział, o której porze nocy złodziej ma przyjść, na pewno by czuwał i nie pozwoliłby włamać się do swego domu. Skoro nie znamy momentu przyjścia Pana, to postawę, jaką powinniśmy przyjąć, jest czuwanie. Jest to zarazem jakieś tajemnicze trwanie. To ufne patrzenie przed siebie z nadzieją, że nastąpi spotkanie. Całe życie chrześcijanina powinno być ukierunkowane na spotkanie z Panem, na zjednoczenie z Nim. Ten zapowiedziany choć nieokreślony moment skłania wierzącego do zdeterminowanej i jednoznacznej postawy. On nie może przejść wobec tego wezwania obojętnie. On wie, że czas jest krótki. On wie, że jego życie dobiegnie końca. Nieznajomość daty tego wydarzenia powoduje, że jedyną logiczną postawą jest czuwanie. W przeciwnym wypadku godzimy się, że Pan nas zastanie nieprzygotowanych / Brunon Koniecko OSB, fragment książki Medytować to…

Konferencja wygłoszona w czasie rekolekcji adwentowych w klasztorze Sióstr Benedyktynek Sakramentek w Warszawie.


Brunon Koniecko OSB – urodził się w 1983 r. w Białymstoku. Jest absolwentem administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Od 2012 profes opactwa tynieckiego. W latach 2011-2016 pracował w Wydawnictwie Benedyktynów Tyniec. Od 2015 r. jest sekretarzem kapituły klasztoru tynieckiego. Prowadzi rekolekcje „Oddychać Imieniem. Modlitwa Jezusowa” w Tyńcu. Autor książek: Medytować to…Nie żartujcie sobie z Bóstwa!Modlitwa Jezusowa. Przewodnik po rekolekcjach Oddychać Imieniem


Fot. Kazimierz Urbańczyk

(Visited 1 474 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami, które publikujemy i udostępniamy, proponujemy zapisanie się na codzienny newsletter.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij