Umieszczony przez 14:35 Blog Ojca Leona

W wielkiej ilości świateł i reklam można zagubić to światło prawdziwe…

Pisałem kiedyś, że w wielkiej ilości świateł i reklam można zagubić to światło prawdziwe, którego ciemności nie mogą ogarnąć, a z którym dają sobie radę światowe błyskotki.

Rozpoczęła się kalendarzowa jesień. Mamy już w dzień coraz mniej światła słonecznego. Natomiast w nocy nic się nie zmienia, zwłaszcza w miastach. Pisałem kiedyś, że w wielkiej ilości świateł i reklam można zagubić to światło prawdziwe, którego ciemności nie mogą ogarnąć, a z którym dają sobie radę światowe błyskotki. Tym jedynym światłem jest Chrystus, który jest też Słowem. Słowem Bożym. I jest z Nim podobnie, jak ze światłem. Mamy dzisiaj potop słów, które nas tak zalewają, że gubi się gdzieś Słowo Boże. Przede wszystkim jest wiele gadania. I owszem, słowo jest sposobem kontaktu z drugim człowiekiem. Ile dobrych słów ludzie wypowiadają. Słów, które pocieszają, podtrzymują na duchu i pomagają rozwiązywać trudności życiowe! Ale ile też jest słów, które nigdy nie powinny były paść – nienawistnych, wrogich, oszczerczych, kłamliwych, plugawych przekleństw.

Trzeba nam więc zastanowienia. Czy gadamy w miarę i mądrze? Czy nie zagadujemy naszych rozmówców i nie pozwalamy im dojść do słowa? A jak z czytaniem? Czy w tym roku przeczytaliśmy choć jedną książkę? A czy mam choć jedno na tydzień czasopismo katolickie? Bo skąd będziemy czerpali prawdę? I wreszcie, czy Pismo Święte należy do naszych lektur? Przecież to jest list od Boga pisany do Jego dzieci! Dajmy z siebie Bogu więcej, a więcej otrzymamy.

I na zakończenie przypominam, że kiedy uczyliśmy się razem religii (kiedy to było!), obowiązkowe był streszczenie kazania niedzielnego w zeszycie do religii. Przydało by się w jakiś sposób przyswoić sobie w domu to, co było na kazaniu.


Fragment książki Przestań narzekać, zacznij żyć. Część 4


Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Fot. Robert Krawczyk

(Visited 542 times, 1 visits today)


Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij