Umieszczony przez 11:44 Blog Ojca Leona

Wyciszenie i adoracja

Trzeba się nauczyć adoracji dla korzyści duchowej i by nie zostawiać Jezusa samego, gdy w monstrancji przebywa godzinami, niekiedy, niestety w pustym kościele. Mamy więc w te dni możność głębszej refleksji nad naszą wiarą.

Jesteśmy w okresie, w którym oddaje się szczególną cześć Jezusowi obecnemu w Przenajświętszym Sakramencie. Uroczystość Bożego Ciała wraz z oktawą gromadzi zawsze większe ilości wiernych. Warto sobie dzisiaj przypomnieć, że Najświętszy Sakrament to przede wszystkim ofiara, w której Jezus uobecnia w sposób niekrwawy Ofiarę Krzyżową za grzechy całego świata. Jest to więc Męka i Śmierć Jezusa przedstawione nam w sposób bezbolesny. Tym niemniej warto podczas Mszy św. przypomnieć sobie, że to Jezus za mnie umarł na krzyżu, a z owoców tej śmierci mogę dzisiaj korzystać i za to z całego serca Bogu dziękuję. Eucharystia jest też pokarmem, w którym Jezus dosłownie jednoczy się z naszym ciałem i krwią, dając nam prawdziwe życie. Jeśli nie będziecie pożywali – mówi – nie będziecie mieli życia w sobie.

Czy tak naprawdę na tym Bożym życiu nam zależy? Czy dziękujemy, gdy jesteśmy jego uczestnikami a odczuwamy prawdziwy szczery żal, gdyśmy je przez grzech utracili? I wreszcie, czy Jezus przebywa w Eucharystii dla adoracji? W wielu kościołach odbywa się nieustanna adoracja Najświętszego Sakramentu. Trzeba to przeżyć, nauczyć się przeżywać, co znaczy milczące przebywanie przed Bogiem, który wycisza człowieka i w takim szczególnym spotkaniu przemawia do jego duszy. Trzeba się nauczyć adoracji dla korzyści duchowej i by nie zostawiać Jezusa samego, gdy w monstrancji przebywa godzinami, niekiedy, niestety w pustym kościele. Mamy więc w te dni możność głębszej refleksji nad naszą wiarą.


Fragment książki Przestań narzekać, zacznij żyć. Część 3


Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Fot. Kazimierz Urbańczyk

(Visited 916 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z naszego portalu CSPB możesz skorzystać z propozycji zapisania się do systemu Feedburner, za pomocą którego, codziennie między godziną 20:00 a 23:00 otrzymasz e-maila z listą linków najnowszych wpisów, które ukazały się w danym dniu... Zapisz się do powiadomień
Zamknij