Umieszczony przez 10:28 Duchowość monastyczna

Zjednoczenie z Bogiem: rozważania o świętości i modlitwie

Wybrane myśli przedstawiają głębokie refleksje na temat duchowości, świętości, modlitwy i walki duchowej. Każdy z tych fragmentów oferuje wyjątkowy wgląd w relację człowieka z Bogiem oraz w to, jak prowadzić życie zgodne z wiarą.

Śmierć, jeśli ludzie ją rozumieją, jest nieśmiertelnością, ale jeśli ignoranci jej nie rozumieją, pozostaje śmiercią. I nie należy się bać tej śmierci, ale zagłady duszy, która jest nieznajomością Boga, gdyż właśnie to jest dla duszy niebezpieczeństwem.

— Pseudo-Antoni Wielki, fragment publikacji Filokalia, tom 1


Jezus wstępuje w nas podczas Komunii Świętej, aby przedłużać w każdej duszy swe własne święte życie, adorację, modlitwę, miłość i ofiarę. Mamy jedynie przylgnąć do Niego, zjednoczyć się z Nim, a raczej pozwolić, aby nasze serce i duch zjednoczyły się z tym wszystkim, co Jezus czyni w nas. Działa On bowiem w naszym imieniu, to znaczy za nas, tak jakby to były nasze własne akty / Z pism duchowych (M.E., s. 96)

— Katarzyna Mechtylda de Bar, fragment publikacji Eucharystia, moja miłość


Przed walką wojownik powinien działać w taki sposób, aby zapobiec napaści albo zauważyć przeciwnika na samym początku, a nawet przygotować zwycięstwo. Dlatego w pierwszej kolejności powinien on ograniczyć obszar grzesznych poruszeń, sprowadzić je do jednego miejsca, gdyż w ten sposób będzie mu nie tylko łatwiej zauważać wszelkie wzburzenia, ale też lepiej będzie widać, gdzie kierować swoje siły.

— Św. Teofan Rekluz, fragment publikacji Droga do zbawienia


Nie bój się, robaczku Jakubie, nieboraczku Izraelu (Iz 41,14) – cudny tekst, ale co z niego wyciągamy? Bo możemy pławić się we wzruszeniu, jakie to z nas nieboraczki; a możemy przede wszystkim dostrzec Bożą pomoc, Bożą opiekę nad nami, Bożą dobroć. Rozczulanie się nad sobą prowadzi tylko do uprzykrzenia się bliźnim; wzruszenie się Bożą dobrocią prowadzi do współpracy z łaską.

— Małgorzata Borkowska OSB, fragment publikacji Amen. Rekolekcje


Kiedy pragniemy nadać modlitwie jakąś postać albo metodę (w tym celu, aby ją komuś ukazać), nie czynimy nic innego, jak tylko zamieniamy modlitwę w lekturę. Ponieważ po nadaniu modlitwie pewnej formy, po utrwaleniu jej na piśmie, traktujesz ją już jako coś obdarzonego własną formą i raczej jako lekturę, a nie spontaniczną modlitwę.

— Bł. Paweł Giustiniani, fragment publikacji Pisma, tom 2

(Visited 314 times, 1 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Zamknij