Umieszczony przez 08:50 Blog Ojca Leona

Żyć według benedyktyńskiej recepty „Módl się i pracuj”

Bóg na pierwszym miejscu, solidna i sensowna praca uczciwie wynagradzana, szacunek dla każdego człowieka i pełna nadziei pogoda ducha, nawet podczas największych przeciwności.

Jezus przypomina nam w Ewangelii, że mamy być cichymi i pokornego serca. Wydaje się, że recepta niezbyt skuteczna na dzisiejsze czasy.

Owszem. Jeśli człowiek cichy i pokornego serca zostanie sam, to go zadepczą, ale jeśli jest ściśle złączony z Chrystusem, to dopiero stanowi siłę zdolną przeciwstawić się wszystkim głośnym i hardego serca. Tak jak w matematyce. Cyfra zero nic nie znaczy. Postawmy przed nią jedynkę, to już jest coś!

Wiedział o tym dobrze św. Benedykt z Nursji. Jako chłopiec oddalił się od świata i zamieszkał w grocie Subiaco, niezbyt daleko od Rzymu. A był to wiek piąty po Chrystusie.

W Regule, którą potem napisał dla swych uczniów, podkreślał, że trzeba się uważać za najlichszego spośród ludzi, a żyć w Chrystusie i dla Chrystusa, który jest ponad wszystkie wartości. No i mnisi żyjący według tej Reguły stali się z czasem skutecznymi misjonarzami dla całej Europy, siewcami wiary, kultury i pracowitości. Świadom znaczenia Benedykta dla dziejów Europy papież Paweł VI – już wkrótce błogosławiony, ogłosił go patronem naszego kontynentu 50 lat temu, gdy 24 października 1964 roku poświęcał na nowo zbombardowaną bezmyślnie przez aliantów w roku 1944 świątynię i klasztor na Monte Cassino.

Widzimy, jaka jest teraźniejszość tej Benedyktowej Europy. A przyszłość? Można będzie się pozbyć trosk i niepokojów, jeśli spróbujemy żyć według benedyktyńskiej recepty: Bóg na pierwszym miejscu, solidna i sensowna praca uczciwie wynagradzana, szacunek dla każdego człowieka i pełna nadziei pogoda ducha, nawet podczas największych przeciwności.

Złoty jubileusz ma przypomnieć, że to jest możliwe. A więc kolejny raz – zaczynamy! I to najpierw od siebie, gdyż ze sobą jest nam najbardziej po drodze.


Fragment książki Widziane z Tyńca


Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Fot. Robert Krawczyk

(Visited 1 234 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami, które publikujemy i udostępniamy, proponujemy zapisanie się na codzienny newsletter.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij