Umieszczony przez 11:37 Ojcowie pustyni

Abba Arseniusz / część 1

Mówiono też o abba Arseniuszu, że tylko raz do roku zmieniał wodę, która mu służyła do zwilżania włókien, a przez cały rok tylko do niej dolewał. Plótł bowiem liny i szył kosze codziennie do godziny szóstej. A starcy prosili go i mówili: „Czemu nie zmienisz wody, przecież cuchnie”.

Mówiono też o abba Arseniuszu, że tylko raz do roku zmieniał wodę, która mu służyła do zwilżania włókien, a przez cały rok tylko do niej dolewał. Plótł bowiem liny i szył kosze codziennie do godziny szóstej. A starcy prosili go i mówili: „Czemu nie zmienisz wody, przecież cuchnie”. On odpowiadał: „To za kadzidła i wonie, którymi rozkoszowałem się w świecie, muszę teraz znosić ten zaduch” / Apoftegmaty Ojców Pustyni, tom 1


Komentarz s. Małgorzaty Borkowskiej OSB do apoftegmatów Nad Księgą Starców / Publikacje źródłowe i opracowania na temat apoftegmatów Ojców Pustyni.

Małgorzata (Anna) Borkowska OSB, ur. w 1939 r., benedyktynka, historyk życia zakonnego, tłumaczka. Studiowała filologię polską i filozofię na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, oraz teologię na KUL-u, gdzie w roku 2011 otrzymała tytuł doktora honoris causa. Autorka wielu prac teologicznych i historycznych, felietonistka. Napisała m.in. nagrodzoną (KLIO) w 1997 roku monografię „Życie codzienne polskich klasztorów żeńskich w XVII do końca XVIII wieku”. Wielką popularność zyskała wydając „Oślicę Balaama. Apel do duchownych panów” (2018). Obecnie wygłasza konferencje w ramach Weekendowych Rekolekcji Benedyktyńskich w Opactwie w Żarnowcu na Pomorzu, w którym pełni funkcję przeoryszy.

(Visited 257 times, 1 visits today)


Za pomocą newslettera chcemy się kontaktować, aby przesyłać teksty, nowości wydawnicze i ogłoszenia, które dotyczą naszego podwórka. Planujemy codzienną wysyłkę takiego newslettera.

Czytający i słuchający naszych materiałów, zarówno dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, jak i na kanale YouTube lub innych platformach podcastowych, mogą zastanawiać się w jaki sposób można nas wesprzeć… Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij