Umieszczony przez 10:56 Ojcowie pustyni

Abba Beniamin

Ilekroć wracaliśmy ze żniw do Sketis, otrzymywaliśmy w nagrodę każdy po aleksandryjskim bukłaku oliwy, mającym szyjkę zagipsowaną, a zawierającym pół kwarty. Gdy zaś następnego roku nadchodziła pora żniwa, bracia przynosili te bukłaki do kościoła, jeżeli jeszcze coś w nich zostało.

Opowiadał abba Beniamin: „Ilekroć wracaliśmy ze żniw do Sketis, otrzymywaliśmy w nagrodę każdy po aleksandryjskim bukłaku oliwy, mającym szyjkę zagipsowaną, a zawierającym pół kwarty. Gdy zaś następnego roku nadchodziła pora żniwa, bracia przynosili te bukłaki do kościoła, jeżeli jeszcze coś w nich zostało. Otóż ja swojego bukłaka nie otworzyłem, a tylko przekłułem szydłem i wysączyłem parę kropel oliwy: więc wyobrażałem sobie że dokonałem czegoś wielkiego. Ale kiedy bracia zaczęli przynosić swoje bukłaki zagipsowane i nienaruszone, a mój był przedziurawiony, zawstydziłem się tak, jak gdybym popełnił rozpustę” / Apoftegmaty Ojców Pustyni, tom 1


Komentarz s. Małgorzaty Borkowskiej OSB do apoftegmatów Nad Księgą Starców / Publikacje źródłowe i opracowania na temat apoftegmatów Ojców Pustyni.

Małgorzata (Anna) Borkowska OSB, ur. w 1939 r., benedyktynka, historyk życia zakonnego, tłumaczka. Studiowała filologię polską i filozofię na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, oraz teologię na KUL-u, gdzie w roku 2011 otrzymała tytuł doktora honoris causa. Autorka wielu prac teologicznych i historycznych, felietonistka. Napisała m.in. nagrodzoną (KLIO) w 1997 roku monografię „Życie codzienne polskich klasztorów żeńskich w XVII do końca XVIII wieku”. Wielką popularność zyskała wydając „Oślicę Balaama. Apel do duchownych panów” (2018). Obecnie wygłasza konferencje w ramach Weekendowych Rekolekcji Benedyktyńskich w Opactwie w Żarnowcu na Pomorzu, w którym pełni funkcję przeoryszy.

(Visited 221 times, 1 visits today)


Za pomocą newslettera chcemy się kontaktować, aby przesyłać teksty, nowości wydawnicze i ogłoszenia, które dotyczą naszego podwórka. Planujemy codzienną wysyłkę takiego newslettera.

Czytający i słuchający naszych materiałów, zarówno dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, jak i na kanale YouTube lub innych platformach podcastowych, mogą zastanawiać się w jaki sposób można nas wesprzeć… Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij