Umieszczony przez 09:58 Ojcowie pustyni

Abba Jan Eunuch

Abba Jan Eunuch, kiedy był młody, pytał pewnego starca: „Jakże to wy umieliście z łatwością spełniać dzieła Boże, a my tego nawet mimo trudu nie umiemy?” Starzec mu odpowiedział: „Myśmy zdołali, ponieważ sprawy Boże były dla nas najważniejsze, a potrzeby ciała najmniej ważne…

Abba Jan Eunuch, kiedy był młody, pytał pewnego starca: „Jakże to wy umieliście z łatwością spełniać dzieła Boże, a my tego nawet mimo trudu nie umiemy?” Starzec mu odpowiedział: „Myśmy zdołali, ponieważ sprawy Boże były dla nas najważniejsze, a potrzeby ciała najmniej ważne; wy zaś potrzeby ciała stawiacie na pierwszym miejscu, a dzieło Boże na końcu. Dlatego wam jest tak trudno i dlatego to Zbawiciel powiedział uczniom: Małej wiary, szukajcie najpierw królestwa Bożego, a tamto wszystko będzie wam dodane” / Apoftegmaty Ojców Pustyni, tom 1


Komentarz s. Małgorzaty Borkowskiej OSB do apoftegmatów Nad Księgą Starców / Publikacje źródłowe i opracowania na temat apoftegmatów Ojców Pustyni.

Małgorzata (Anna) Borkowska OSB, ur. w 1939 r., benedyktynka, historyk życia zakonnego, tłumaczka. Studiowała filologię polską i filozofię na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, oraz teologię na KUL-u, gdzie w roku 2011 otrzymała tytuł doktora honoris causa. Autorka wielu prac teologicznych i historycznych, felietonistka. Napisała m.in. nagrodzoną (KLIO) w 1997 roku monografię „Życie codzienne polskich klasztorów żeńskich w XVII do końca XVIII wieku”. Wielką popularność zyskała wydając „Oślicę Balaama. Apel do duchownych panów” (2018). Obecnie wygłasza konferencje w ramach Weekendowych Rekolekcji Benedyktyńskich w Opactwie w Żarnowcu na Pomorzu, w którym pełni funkcję przeoryszy.

(Visited 289 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami, które publikujemy i udostępniamy, proponujemy zapisanie się na codzienny newsletter.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij