Umieszczony przez 10:09 Ojcowie pustyni

Abba Józef Tebańczyk

Powiedział abba Józef Tebańczyk, że trzy są sposoby życia cenne w oczach Boga. Pierwszy, jeżeli ktoś choruje i przychodzą na niego pokusy, a on je przyjmuje z dziękczynieniem; drugi, jeżeli ktoś się stara, żeby wszystkie jego czyny były czyste przed Bogiem i wolne od jakiejkolwiek ludzkiej skazy…

Powiedział abba Józef Tebańczyk, że trzy są sposoby życia cenne w oczach Boga. Pierwszy, jeżeli ktoś choruje i przychodzą na niego pokusy, a on je przyjmuje z dziękczynieniem; drugi, jeżeli ktoś się stara, żeby wszystkie jego czyny były czyste przed Bogiem i wolne od jakiejkolwiek ludzkiej skazy; trzeci, jeśli ktoś trwa w posłuszeństwie wobec ojca duchownego i we wszystkim wyrzeka się własnej woli. Ten ostatni otrzymuje szczególnie wspaniały wieniec. „Co do mnie – dodawał – upodobałem sobie chorobę” / Apoftegmaty Ojców Pustyni, tom 1


Komentarz s. Małgorzaty Borkowskiej OSB do apoftegmatów Nad Księgą Starców / Publikacje źródłowe i opracowania na temat apoftegmatów Ojców Pustyni.

Małgorzata (Anna) Borkowska OSB, ur. w 1939 r., benedyktynka, historyk życia zakonnego, tłumaczka. Studiowała filologię polską i filozofię na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, oraz teologię na KUL-u, gdzie w roku 2011 otrzymała tytuł doktora honoris causa. Autorka wielu prac teologicznych i historycznych, felietonistka. Napisała m.in. nagrodzoną (KLIO) w 1997 roku monografię „Życie codzienne polskich klasztorów żeńskich w XVII do końca XVIII wieku”. Wielką popularność zyskała wydając „Oślicę Balaama. Apel do duchownych panów” (2018). Obecnie wygłasza konferencje w ramach Weekendowych Rekolekcji Benedyktyńskich w Opactwie w Żarnowcu na Pomorzu, w którym pełni funkcję przeoryszy.

(Visited 270 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami, które publikujemy i udostępniamy, proponujemy zapisanie się na codzienny newsletter.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij