Umieszczony przez 10:56 Ojcowie pustyni

Abba Józef z Panefo

Potem rozłożył dwie maty, jedną na prawo od siebie, a drugą na lewo, i powiedział do przybyłych: „Usiądźcie”. Następnie wszedł do celi i wyszedł ubrany w żebracze szmaty, i tak przeszedł między nimi; i znowu wrócił do celi, przebrał się we własne ubranie i tak przyszedł zasiąść pośród nich.

Kilku ojców udało się kiedyś do Panefo do abba Józefa, aby się go poradzić w sprawie przyjmowania podróżujących braci: czy mianowicie należy przebywać z nimi i swobodnie z nimi rozmawiać. Zanim go jeszcze zdążyli zapytać, starzec powiedział do swojego ucznia: „Uważaj na to, co ja dziś będę robić, i czekaj cierpliwie”. Potem rozłożył dwie maty, jedną na prawo od siebie, a drugą na lewo, i powiedział do przybyłych: „Usiądźcie”. Następnie wszedł do celi i wyszedł ubrany w żebracze szmaty, i tak przeszedł między nimi; i znowu wrócił do celi, przebrał się we własne ubranie i tak przyszedł zasiąść pośród nich. Oni zaś dziwili się jego postępowaniu. I zapytał ich: „Widzieliście, co robiłem?” Odpowiedzieli mu: „Widzieliśmy”. On pytał dalej: „Czy tamto nędzne ubranie mnie odmieniło?” Odrzekli: „Nie”. On im powiedział: „Jeżeli więc jestem ten sam w jednym i drugim stroju, tak że ani ten pierwszy mnie nie odmienił, ani ten drugi mi nie zaszkodził, to i w sprawie przyjmowania podróżujących braci powinniśmy postępować według słów świętej Ewangelii: Oddajcie co cesarskie cesarzowi, a co Boże Bogu. Kiedy więc przybywają bracia, przyjmujmy ich swobodnie; a kiedy jesteśmy sami, starajmy się o skruchę, aby w nas mieszkała”. Oni zaś zdumieli się, gdy to usłyszeli, ponieważ starzec nie zapytany odpowiedział im na to, o czym myśleli. I chwalili Boga / Apoftegmaty Ojców Pustyni, tom 1


Komentarz s. Małgorzaty Borkowskiej OSB do apoftegmatów Nad Księgą Starców / Publikacje źródłowe i opracowania na temat apoftegmatów Ojców Pustyni.

Małgorzata (Anna) Borkowska OSB, ur. w 1939 r., benedyktynka, historyk życia zakonnego, tłumaczka. Studiowała filologię polską i filozofię na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, oraz teologię na KUL-u, gdzie w roku 2011 otrzymała tytuł doktora honoris causa. Autorka wielu prac teologicznych i historycznych, felietonistka. Napisała m.in. nagrodzoną (KLIO) w 1997 roku monografię „Życie codzienne polskich klasztorów żeńskich w XVII do końca XVIII wieku”. Wielką popularność zyskała wydając „Oślicę Balaama. Apel do duchownych panów” (2018). Obecnie wygłasza konferencje w ramach Weekendowych Rekolekcji Benedyktyńskich w Opactwie w Żarnowcu na Pomorzu, w którym pełni funkcję przeoryszy.

(Visited 259 times, 1 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Zamknij