Umieszczony przez 10:20 Ojcowie pustyni

Abba Marek, uczeń Sylwana

Kiedyś przyszła matka abba Marka i chciała go zobaczyć; a przyszła z okazałym orszakiem. Starzec wyszedł do niej, a ona prosiła: „Abba, każ mojemu synowi wyjść, żebym go mogła zobaczyć”. Wrócił więc do środka i powiedział mu: „Wyjdź, żeby twoja matka mogła cię zobaczyć”.

Kiedyś przyszła matka abba Marka i chciała go zobaczyć; a przyszła z okazałym orszakiem. Starzec wyszedł do niej, a ona prosiła: „Abba, każ mojemu synowi wyjść, żebym go mogła zobaczyć”. Wrócił więc do środka i powiedział mu: „Wyjdź, żeby twoja matka mogła cię zobaczyć”. A Marek miał na sobie połataną odzież i był brudny od pracy w kuchni. Dla posłuszeństwa więc wyszedł, ale przymknął oczy i powiedział przybyłym: „Witajcie, witajcie, witajcie!” I nie widział ich, a matka go nie poznała. Po chwili posłała więc znowu do starca, każąc mu powiedzieć: „Abba, przyślij mojego syna, żebym go zobaczyła”. Starzec zwrócił się do Marka: „Czyż ci nie powiedziałem: Wyjdź, żeby cię zobaczyła matka?” Odrzekł Marek: „Wyszedłem zgodnie z twoim rozkazem, abba: ale teraz błagam cię więcej mi nie każ wychodzić, żebym ci nie był nieposłuszny”. Wtedy starzec sam wyszedł i powiedział jej: „To on tu był i pozdrowił was, mówiąc «Witajcie»”. Potem starzec pocieszył ją i odprawił / Apoftegmaty Ojców Pustyni, tom 1


Komentarz s. Małgorzaty Borkowskiej OSB do apoftegmatów Nad Księgą Starców / Publikacje źródłowe i opracowania na temat apoftegmatów Ojców Pustyni.

Małgorzata (Anna) Borkowska OSB, ur. w 1939 r., benedyktynka, historyk życia zakonnego, tłumaczka. Studiowała filologię polską i filozofię na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, oraz teologię na KUL-u, gdzie w roku 2011 otrzymała tytuł doktora honoris causa. Autorka wielu prac teologicznych i historycznych, felietonistka. Napisała m.in. nagrodzoną (KLIO) w 1997 roku monografię „Życie codzienne polskich klasztorów żeńskich w XVII do końca XVIII wieku”. Wielką popularność zyskała wydając „Oślicę Balaama. Apel do duchownych panów” (2018). Obecnie wygłasza konferencje w ramach Weekendowych Rekolekcji Benedyktyńskich w Opactwie w Żarnowcu na Pomorzu, w którym pełni funkcję przeoryszy.

(Visited 229 times, 1 visits today)


Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij