Umieszczony przez 11:53 Ojcowie pustyni

Abba Matoes

Kiedyś abba Matoes szedł z Raithu w stronę Magdoloi, a towarzyszył mu jego uczeń. Biskup zaś tamtejszy pochwycił starca i wyświęcił na kapłana. Kiedy potem jedli razem, biskup powiedział: „Wybacz mi, abba: wiem, że ty tego nie chciałeś, ale ośmieliłem się tak postąpić po to, żeby otrzymać od ciebie błogosławieństwo”.

Kiedyś abba Matoes szedł z Raithu w stronę Magdoloi, a towarzyszył mu jego uczeń. Biskup zaś tamtejszy pochwycił starca i wyświęcił na kapłana. Kiedy potem jedli razem, biskup powiedział: „Wybacz mi, abba: wiem, że ty tego nie chciałeś, ale ośmieliłem się tak postąpić po to, żeby otrzymać od ciebie błogosławieństwo”. Starzec odpowiedział mu pokornie: „Także i moje myśli troszeczkę tego chciały; ale to mnie martwi, że teraz będę się musiał rozstać z bratem, który mi towarzyszy, a nie mam siły wszystkich modlitw sam odprawiać”. Biskup na to: „Jeśli wiesz, że jest godny, to i na niego nałożę ręce”. Odpowiedział mu abba Matoes: „Czy jest godny, nie wiem, ale to jedno wiem, że jest ode mnie lepszy”. Więc biskup nałożył ręce i jemu. Obaj jednak aż do śmierci nie zbliżyli się do ołtarza, aby złożyć ofiarę. A starzec mówił: „Ufam Bogu, że nie będzie mnie sądził surowo z powodu otrzymanych święceń, ponieważ nie składam ofiary: bo święcenia są dla nienagannych” / Apoftegmaty Ojców Pustyni, tom 1


Komentarz s. Małgorzaty Borkowskiej OSB do apoftegmatów Nad Księgą Starców / Publikacje źródłowe i opracowania na temat apoftegmatów Ojców Pustyni.

Małgorzata (Anna) Borkowska OSB, ur. w 1939 r., benedyktynka, historyk życia zakonnego, tłumaczka. Studiowała filologię polską i filozofię na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, oraz teologię na KUL-u, gdzie w roku 2011 otrzymała tytuł doktora honoris causa. Autorka wielu prac teologicznych i historycznych, felietonistka. Napisała m.in. nagrodzoną (KLIO) w 1997 roku monografię „Życie codzienne polskich klasztorów żeńskich w XVII do końca XVIII wieku”. Wielką popularność zyskała wydając „Oślicę Balaama. Apel do duchownych panów” (2018). Obecnie wygłasza konferencje w ramach Weekendowych Rekolekcji Benedyktyńskich w Opactwie w Żarnowcu na Pomorzu, w którym pełni funkcję przeoryszy.

(Visited 438 times, 1 visits today)


Czy chciałbyś być na bieżąco z najnowszymi artykułami, nowościami wydawniczymi i informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia"? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij