Umieszczony przez 10:27 Ojcowie pustyni

Abba Megethios

I zdarzyło się, jak sam opowiadał, że odwiedził go jeden ze świętych i zapytał: „Jak sobie urządziłeś życie na tej pustyni, bracie?” On zaś odpowiedział: „Jadam co drugi dzień, i wtedy jem jeden bochenek chleba”.

O innym abba Megethiosie mówiono, że był bardzo pokorny, bo wychowali go mnisi egipscy i znał dawniej wielu starców, wśród nich abba Sisoesa i abba Pojmena, a mieszkał nad potokiem na górze Synaj. I zdarzyło się, jak sam opowiadał, że odwiedził go jeden ze świętych i zapytał: „Jak sobie urządziłeś życie na tej pustyni, bracie?” On zaś odpowiedział: „Jadam co drugi dzień, i wtedy jem jeden bochenek chleba”. Tamten mu odpowiedział: „Jeśli mnie zechcesz posłuchać, jedz raczej codziennie pół bochenka”. – „Tak uczyniłem – opowiadał – i znalazłem spokój” / Apoftegmaty Ojców Pustyni, tom 1

Małgorzata (Anna) Borkowska OSB, ur. w 1939 r., benedyktynka, historyk życia zakonnego, tłumaczka. Studiowała filologię polską i filozofię na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, oraz teologię na KUL-u, gdzie w roku 2011 otrzymała tytuł doktora honoris causa. Autorka wielu prac teologicznych i historycznych, felietonistka. Napisała m.in. nagrodzoną (KLIO) w 1997 roku monografię „Życie codzienne polskich klasztorów żeńskich w XVII do końca XVIII wieku”. Wielką popularność zyskała wydając „Oślicę Balaama. Apel do duchownych panów” (2018). Obecnie wygłasza konferencje w ramach Weekendowych Rekolekcji Benedyktyńskich w Opactwie w Żarnowcu na Pomorzu, w którym pełni funkcję przeoryszy.

(Visited 200 times, 1 visits today)


Za pomocą newslettera chcemy się kontaktować, aby przesyłać teksty, nowości wydawnicze i ogłoszenia, które dotyczą naszego podwórka. Planujemy codzienną wysyłkę takiego newslettera.

Jeżeli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z naszego portalu CSPB możesz skorzystać z propozycji zapisania się do systemu Feedburner, za pomocą którego, codziennie między godziną 20:00 a 23:00 otrzymasz e-maila z listą linków najnowszych wpisów, które ukazały się w danym dniu... Zapisz się do powiadomień
Zamknij