Umieszczony przez 10:27 Ojcowie pustyni

Abba Megethios

I zdarzyło się, jak sam opowiadał, że odwiedził go jeden ze świętych i zapytał: „Jak sobie urządziłeś życie na tej pustyni, bracie?” On zaś odpowiedział: „Jadam co drugi dzień, i wtedy jem jeden bochenek chleba”.

O innym abba Megethiosie mówiono, że był bardzo pokorny, bo wychowali go mnisi egipscy i znał dawniej wielu starców, wśród nich abba Sisoesa i abba Pojmena, a mieszkał nad potokiem na górze Synaj. I zdarzyło się, jak sam opowiadał, że odwiedził go jeden ze świętych i zapytał: „Jak sobie urządziłeś życie na tej pustyni, bracie?” On zaś odpowiedział: „Jadam co drugi dzień, i wtedy jem jeden bochenek chleba”. Tamten mu odpowiedział: „Jeśli mnie zechcesz posłuchać, jedz raczej codziennie pół bochenka”. – „Tak uczyniłem – opowiadał – i znalazłem spokój” / Apoftegmaty Ojców Pustyni, tom 1


Komentarz s. Małgorzaty Borkowskiej OSB do apoftegmatów Nad Księgą Starców / Publikacje źródłowe i opracowania na temat apoftegmatów Ojców Pustyni.

Małgorzata (Anna) Borkowska OSB, ur. w 1939 r., benedyktynka, historyk życia zakonnego, tłumaczka. Studiowała filologię polską i filozofię na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, oraz teologię na KUL-u, gdzie w roku 2011 otrzymała tytuł doktora honoris causa. Autorka wielu prac teologicznych i historycznych, felietonistka. Napisała m.in. nagrodzoną (KLIO) w 1997 roku monografię „Życie codzienne polskich klasztorów żeńskich w XVII do końca XVIII wieku”. Wielką popularność zyskała wydając „Oślicę Balaama. Apel do duchownych panów” (2018). Obecnie wygłasza konferencje w ramach Weekendowych Rekolekcji Benedyktyńskich w Opactwie w Żarnowcu na Pomorzu, w którym pełni funkcję przeoryszy.

(Visited 240 times, 1 visits today)


Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij