Umieszczony przez 08:58 Ojcowie pustyni

Abba Motios

Gdziekolwiek zamieszkasz, zachowuj się tak, jak wszyscy; a naśladuj to, co zobaczysz u ludzi pobożnych, do których masz zaufanie. Bo to jest właśnie pokora: nie wyróżniać się spośród innych.

Pewien brat pytał abba Motiosa: „Jeżeli pójdę zamieszkać gdzieś na stałe, jak każesz mi się tam zachowywać?” Starzec mu odpowiedział: „Jeżeli masz zamiar zamieszkać w jakiejś miejscowości, nie staraj się wyrobić tam sobie jakiejś szczególnej sławy, mówiąc: «Ja nie przychodzę na wspólne zebrania» albo «Ja na agapach nie jadam». Bo to tylko wyrabia człowiekowi bezwartościową opinię, i potem miałbyś z tego utrapienie: ludzie bowiem pędzą tam, gdzie coś takiego zobaczą”. A brat pytał: „Cóż więc mam robić?” Starzec mu odrzekł: „Gdziekolwiek zamieszkasz, zachowuj się tak, jak wszyscy; a naśladuj to, co zobaczysz u ludzi pobożnych, do których masz zaufanie. Bo to jest właśnie pokora: nie wyróżniać się spośród innych. A ludzie, obserwując cię, jakim się okażesz, uznają cię za takiego samego jak wszyscy i nie będą ci się naprzykrzali” / Apoftegmaty Ojców Pustyni, tom 1


Komentarz s. Małgorzaty Borkowskiej OSB do apoftegmatów Nad Księgą Starców / Publikacje źródłowe i opracowania na temat apoftegmatów Ojców Pustyni.

Małgorzata (Anna) Borkowska OSB, ur. w 1939 r., benedyktynka, historyk życia zakonnego, tłumaczka. Studiowała filologię polską i filozofię na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, oraz teologię na KUL-u, gdzie w roku 2011 otrzymała tytuł doktora honoris causa. Autorka wielu prac teologicznych i historycznych, felietonistka. Napisała m.in. nagrodzoną (KLIO) w 1997 roku monografię „Życie codzienne polskich klasztorów żeńskich w XVII do końca XVIII wieku”. Wielką popularność zyskała wydając „Oślicę Balaama. Apel do duchownych panów” (2018). Obecnie wygłasza konferencje w ramach Weekendowych Rekolekcji Benedyktyńskich w Opactwie w Żarnowcu na Pomorzu, w którym pełni funkcję przeoryszy.

(Visited 147 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami, które publikujemy i udostępniamy, proponujemy zapisanie się na codzienny newsletter.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij