Umieszczony przez 09:10 Ojcowie pustyni

Abba Nisteroos Cenobita

Abba Nisteroos, zapytany przez abba Pojmena, w jaki sposób zdobył taką cnotę, że ilekroć się zdarza w zgromadzeniu zamieszanie, on nic nie mówi ani się nie wtrąca – odpowiedział…

Abba Nisteroos, zapytany przez abba Pojmena, w jaki sposób zdobył taką cnotę, że ilekroć się zdarza w zgromadzeniu zamieszanie, on nic nie mówi ani się nie wtrąca – odpowiedział: „Wybacz mi, abba: kiedy przyszedłem do klasztoru, powiedziałem sobie: Ty i osioł to jedno. Jak osioł, gdy go biją, nic nie mówi ani nie odpowiada na wzgardliwe słowa, tak i ty. Bo i psalm mówi: Byłem jak bydlę przed Tobą, lecz na zawsze będę z Tobą” / Apoftegmaty Ojców Pustyni, tom 1


Komentarz s. Małgorzaty Borkowskiej OSB do apoftegmatów Nad Księgą Starców / Publikacje źródłowe i opracowania na temat apoftegmatów Ojców Pustyni.

Małgorzata (Anna) Borkowska OSB, ur. w 1939 r., benedyktynka, historyk życia zakonnego, tłumaczka. Studiowała filologię polską i filozofię na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, oraz teologię na KUL-u, gdzie w roku 2011 otrzymała tytuł doktora honoris causa. Autorka wielu prac teologicznych i historycznych, felietonistka. Napisała m.in. nagrodzoną (KLIO) w 1997 roku monografię „Życie codzienne polskich klasztorów żeńskich w XVII do końca XVIII wieku”. Wielką popularność zyskała wydając „Oślicę Balaama. Apel do duchownych panów” (2018). Obecnie wygłasza konferencje w ramach Weekendowych Rekolekcji Benedyktyńskich w Opactwie w Żarnowcu na Pomorzu, w którym pełni funkcję przeoryszy.

(Visited 292 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami, które publikujemy i udostępniamy, proponujemy zapisanie się na codzienny newsletter.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij