Umieszczony przez 05:16 Ojcowie pustyni

Abba Pambo

Czterech mnichów ze Sketis, ubranych w skóry, przyszło kiedyś do wielkiego Pambo i każdy z nich wychwalał cnoty towarzyszy. A jeden z nich pościł bardzo surowo, drugi nic nie posiadał, trzeci zdobył wielką miłość, o czwartym zaś powiedzieli, że od dwudziestu dwóch lat żyje w posłuszeństwie wobec pewnego starca.

Czterech mnichów ze Sketis, ubranych w skóry, przyszło kiedyś do wielkiego Pambo i każdy z nich wychwalał cnoty towarzyszy. A jeden z nich pościł bardzo surowo, drugi nic nie posiadał, trzeci zdobył wielką miłość, o czwartym zaś powiedzieli, że od dwudziestu dwóch lat żyje w posłuszeństwie wobec pewnego starca. I odrzekł im abba Pambo: „Powiadam wam, cnota tego ostatniego jest największa. Bo każdy z was z własnej woli ćwiczył się w cnocie, którą zdobył; ten zaś wyrzekł się własnej woli, a pełnił cudzą. Tacy to ludzie, jeśli wytrwają do końca, są Wyznawcami” / Apoftegmaty Ojców Pustyni, tom 1


Komentarz s. Małgorzaty Borkowskiej OSB do apoftegmatów Nad Księgą Starców / Publikacje źródłowe i opracowania na temat apoftegmatów Ojców Pustyni.

Małgorzata (Anna) Borkowska OSB, ur. w 1939 r., benedyktynka, historyk życia zakonnego, tłumaczka. Studiowała filologię polską i filozofię na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, oraz teologię na KUL-u, gdzie w roku 2011 otrzymała tytuł doktora honoris causa. Autorka wielu prac teologicznych i historycznych, felietonistka. Napisała m.in. nagrodzoną (KLIO) w 1997 roku monografię „Życie codzienne polskich klasztorów żeńskich w XVII do końca XVIII wieku”. Wielką popularność zyskała wydając „Oślicę Balaama. Apel do duchownych panów” (2018). Obecnie wygłasza konferencje w ramach Weekendowych Rekolekcji Benedyktyńskich w Opactwie w Żarnowcu na Pomorzu, w którym pełni funkcję przeoryszy.

(Visited 374 times, 1 visits today)


Czy chciałbyś być na bieżąco z najnowszymi artykułami, nowościami wydawniczymi i informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia"? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij