Umieszczony przez 12:47 Ojcowie pustyni

Abba Sisoes Wielki / część 2

Abba Adelfios, biskup Nilopolis, odwiedził abba Sisoesa na górze abba Antoniego; a gdy się już wybierał z powrotem, starzec – zanim by odeszli – przygotował im rano posiłek. A był dzień postu. I właśnie kiedy stół był zastawiony, zapukali jacyś bracia.

Abba Adelfios, biskup Nilopolis, odwiedził abba Sisoesa na górze abba Antoniego; a gdy się już wybierał z powrotem, starzec – zanim by odeszli – przygotował im rano posiłek. A był dzień postu. I właśnie kiedy stół był zastawiony, zapukali jacyś bracia. Starzec więc polecił swemu uczniowi: „Zanieś im także coś do jedzenia, bo są zdrożeni”. Abba Adelfios mu rzekł: „Ależ nie, zostaw, żeby nie powiedzieli, że abba Sisoes jada od rana!” A starzec spojrzał na niego i powiedział bratu: „Idź, zanieś im”. Tamci zaś, kiedy ujrzeli posiłek, zapytali: „Czy macie gości? I czy może także i starzec je z wami?” Brat odpowiedział: „Tak”. Kiedy to usłyszeli, zmartwili się i powiedzieli: „Niechże wam Bóg wybaczy, żeście starcowi pozwolili jeść teraz! Czyż nie wiecie, że będzie się za to umartwiał przez wiele dni?” Biskup to usłyszał i padł na twarz przed starcem, mówiąc: „Wybacz mi, abba, bo ja myślałem po ludzku, a tyś postąpił po Bożemu”. Odpowiedział mu abba Sisoes: „Jeżeli Bóg nie wsławi człowieka, ludzka sława jest niczym” / Apoftegmaty Ojców Pustyni, tom 1


Komentarz s. Małgorzaty Borkowskiej OSB do apoftegmatów Nad Księgą Starców / Publikacje źródłowe i opracowania na temat apoftegmatów Ojców Pustyni.

Małgorzata (Anna) Borkowska OSB, ur. w 1939 r., benedyktynka, historyk życia zakonnego, tłumaczka. Studiowała filologię polską i filozofię na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, oraz teologię na KUL-u, gdzie w roku 2011 otrzymała tytuł doktora honoris causa. Autorka wielu prac teologicznych i historycznych, felietonistka. Napisała m.in. nagrodzoną (KLIO) w 1997 roku monografię „Życie codzienne polskich klasztorów żeńskich w XVII do końca XVIII wieku”. Wielką popularność zyskała wydając „Oślicę Balaama. Apel do duchownych panów” (2018). Obecnie wygłasza konferencje w ramach Weekendowych Rekolekcji Benedyktyńskich w Opactwie w Żarnowcu na Pomorzu, w którym pełni funkcję przeoryszy.

(Visited 347 times, 1 visits today)


Czy chciałbyś być na bieżąco z najnowszymi artykułami, nowościami wydawniczymi i informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia"? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij