Umieszczony przez 10:25 Święty Benedykt i jego Reguła

„Aby we wszystkim Bóg był uwielbiony”. Kodeks liturgiczny w „Regule” św. Benedykta

Myślę, że warto zapamiętać te dwie cechy benedyktyńskiej liturgii: umiłowanie psałterza i harmonijne połączenie z codziennością.

Rozpoczynamy lekturę tzw. kodeksu liturgicznego, w którym św. Benedykt porządkuje sprawy dotyczące celebrowania oficjum. Naszą uwagę zwraca przede wszystkim pewnego rodzaju elastyczność, która Prawodawcę skłania do tego, żeby umiejętnie godzić potrzeby naturalne człowieka z modlitwą, żeby nic nie odbywało się kosztem zdrowia mnichów. Po pierwsze: oficjum ma wyrażać naszą pobożność i naturę ludzką, a po drugie, naszą uwagę zwraca nacisk na to, aby czas wolny wykorzystać na rozważanie psalmów. Myślę, że warto zapamiętać te dwie cechy benedyktyńskiej liturgii: umiłowanie psałterza i harmonijne połączenie z codziennością / Fragment książki Minuta ze św. Benedyktem

Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie. Redaktor naczelny projektu „Filokalia”.


Fot. Marcin Marecik

(Visited 266 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami, które publikujemy i udostępniamy, proponujemy zapisanie się na codzienny newsletter.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij