Umieszczony przez 11:11 Filokalia

Adwent z „Filokalią”

„Filokalia” to szkoła duchowości, modlitwy i teologii. Jeśli chcesz rozwijać swoje życie duchowe, to „Filokalia” jest dla Ciebie. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do przeżycia okresu Adwentu z „Filokalią”!

Powoli kończy się rok liturgiczny. Być może dla jednych będzie to okazja do podsumowania tego wszystkiego, co wydarzyło się w kończącym się roku, a dla innych będzie to normalna kolej rzeczy.

Dla nas istotnym wydarzeniem tegorocznym była publikacja I tomu Filokalli – wielkiego zbioru tekstów duchowości chrześcijańskiej. Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC jako pierwsze w Polsce podjęło się zadania przetłumaczenia tego dzieła w całości, które obejmuje pięć tomów.

W związku z wydaniem w tym roku I tomu Filokalii mamy pragnienie nie tylko udostępnienia jej tekstu, ale także przybliżania jej duchowości i teologii. W tym celu organizujemy różne wydarzenia. Pora na kolejne. Zapraszamy was na Adwent z Filokalią!

Co to będzie?

Na początku warto przypomnieć, że okresem Adwentu rozpoczynamy rok liturgiczny. To czas nie tylko przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, ale również okres, w którym oczekujemy przyjścia Chrystusa na końcu czasów. Z obu tych względów Adwent jest okresem oczekiwania. Ono ma być radosne, ale przede wszystkim czujne. Trzeba bowiem właściwie przygotować się na powtórne przyjście Chrystusa, a w bliższej perspektywie na obchód uroczystości Narodzenia Pańskiego.

Czujność będzie tematem nowego wydarzenia, jakim będzie Adwent z Filokalią. Aby wziąć w nim udział, należy zapisać się na newsletter (formularz dostępny poniżej lub na stronie filokalia.pl). Każdego dnia, osoby, które to uczynią, będą otrzymywały określoną treść. Będą to cytaty z Ojców filokalicznych dotyczące czujności. Kilka razy pojawi się rozważanie związane z tym tematem.

Czujność jest jednym z ważnych tematów pojawiających się w Filokalii. Ta praktyka jest jeszcze bardziej istotna w życiu duchowym. Dzięki Filokalii możemy ją w większym stopniu poznać i dzięki temu zastosować w życiu. Ojcowie filokaliczni uczą nas tej sztuki. Zachęcamy do spojrzenia na ich naukę, aby rozwijać się duchowo!

Początek Adwentu z Filokalią nastąpi 3 grudnia, w I niedzielę Adwentu. Zakończenie 24 grudnia, w IV niedzielę Adwentu, a jednocześnie w Wigilię Bożego Narodzenia!

Filokalia to szkoła duchowości, modlitwy i teologii. Jeśli chcesz rozwijać swoje życie duchowe, to Filokalia jest dla Ciebie. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do przeżycia okresu Adwentu z Filokalią!


Opracowanie graficzne: Mikołaj Jastrzębski OSB

(Visited 1 873 times, 1 visits today)


Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij