Spotkanie z tekstem św. Piotra Czcigodnego, opisanym w konferencji o. Szymona Hiżyckiego OSB, otwiera przed słuchaczami niezwykły świat XII-wiecznej duchowości benedyktyńskiej. Święty Piotr, opat klasztoru w Cluny, poprzez swoje dzieło O cudach (De miraculis) nie tylko dokumentuje cuda, ale także przekazuje głębokie teologiczne refleksje na temat życia monastycznego, miłości Boga i tajemnic sakramentów. Czy historie takie jak opowieść o mnichu Gerardzie, pełne inspirujących obrazów i praktycznych wskazówek, mogą być dla nas współczesnych drogowskazem do budowania bliskiej relacji z Bogiem?
W tej konferencji o. Szymon zaprasza nas do zgłębienia tych niezwykłych treści. Św. Piotr Czcigodny, odwołując się do przykładów życia mnichów, ukazuje, że najprostsze gesty – miłość do oficjum, posłuszeństwo, troska o czystość serca – mogą prowadzić do pełnego zrozumienia Bożych tajemnic. Jak możemy przełożyć tę XII-wieczną mądrość na nasze życie codzienne? I czy cudowności opisywane przez Piotra nie są zaproszeniem, by na nowo odkryć bliskość Boga w Eucharystii i modlitwie?
Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie. Redaktor naczelny projektu „Filokalia”.
Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!