Pytanie tego samego człowieka do tegoż Starca: „Choć jestem powolny do nauki, szybko uczę się psalmów. Czy otrzymuję to od Boga, czy od demonów, żebym stał się pyszny?”
Odpowiedź Barsanufiusza:
Tyle, ile daje ci Bóg, przyjmuj z pokorą. To, że z łatwością uczysz się słów Bożych, nie pochodzi bowiem od diabła, ale zasiał to w tobie Bóg. Jeśli jednak człowiek nie uważa na siebie, także i diabeł sieje swój kąkol. Jeśli chcesz, by twa myśl była pokorna, powiedz jej taki przykład: „Jeśli ktoś otrzyma od swojego pana pieniądze, jak owi słudzy i nie przyniesie zysku, ani ich nie pomnoży, jak zostanie potraktowany?” Odpowie ci: „Tak jak sługa, który zakopał pieniądze swego pana”. Powiedz jej zatem: „Nie wynoś się, napełniłaś powietrze bezowocnymi słowami, będzie to na twoje potępienie”.
Fragment publikacji Listy Barsanufiusza i Jana
Barsanufiusz i Jan (VI w.), byli pustelnikami, którzy żyli na terenie klasztoru Abba Seridosa w rejonie Gazy (Palestyna). Zwracano się do nich z pytaniami dotyczącymi wyjaśnienia zarówno poważnych problemów duchowych jak i praktycznych zagadnień dnia codziennego. W taki sposób powstał niezwykły korpus Listów, w którym, jak w zwierciadle, możemy zobaczyć nie tylko odbicie odległej epoki, ale także nasze codzienne sprawy. Do spadkobierców duchowych obydwóch Starców należy m.in. znany już polskiemu Czytelnikowi Doroteusz z Gazy.
Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: fragment polichromii z kaplicy Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Autor polichromii: Michał Szwarc.
Za pomocą newslettera chcemy się kontaktować, aby przesyłać teksty, nowości wydawnicze i ogłoszenia, które dotyczą naszego podwórka. Planujemy codzienną wysyłkę takiego newslettera.
Czytający i słuchający naszych materiałów, zarówno dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, jak i na kanale YouTube lub innych platformach podcastowych, mogą zastanawiać się w jaki sposób można nas wesprzeć… Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!