Umieszczony przez 10:08 Duchowość monastyczna

Chrystus Ojca Jana Pawła

Kolejna rocznica śmierci Ojca Jana Pawła… Moje pierwsze skojarzenie z nim? Najczęstszym słowem, które od niego słyszałem to „Chrystus” – odmieniony przez wszystkie przypadki, użyty w każdym zdaniu i każdej sytuacji.

Ludzi pamiętamy fragmentarycznie, hasłami. Tkwią w naszych umysłach wydarzenia, które niejako automatycznie kojarzą się nam z daną osobą. To bardzo osobiste doświadczenie, niemal na granicy przekazywalności…

Kolejna rocznica śmierci Ojca Jana Pawła… Moje pierwsze skojarzenie z nim? Najczęstszym słowem, które od niego słyszałem to „Chrystus” – odmieniony przez wszystkie przypadki, użyty w każdym zdaniu i każdej sytuacji. Chrystus nie schodził z jego ust. Często widywałem go na cyplu, w tej części naszego ogrodu, która wychodzi na Wisłę, jak siedział na ławce, wyprostowany jak struna, i się modlił. Odważę się powiedzieć, że Chrystus był zawsze z Janem Pawłem, bo on zawsze był z Chrystusem.

Dziś często wracam myślą do tych chwil, w których z jego ust słyszałem o naszym Zbawicielu opisanym słowem, które tak drogie było św. Benedyktowi. Myślę, że w niebie wciąż je powtarza.


Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.


Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: fragment mozaiki ceramicznej przedstawiający „Maiestas Domini” z kaplicy w opactwie tynieckim. Wykonanie: Borys Kotowski OSB.

(Visited 160 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami, które publikujemy i udostępniamy, proponujemy zapisanie się na codzienny newsletter.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij