Umieszczony przez 09:53 Ojcowie pustyni

Co mam zrobić, ponieważ nękają mnie nieczyste myśli?

Jeśli chodzi o nieczyste myśli i słuchanie ich i patrzenie, że ktoś ma takie same i mówienie: „Nie tylko ja mam brudne myśli”, przeklnij złe myśli, a o bracie swoim powiedz: „Jest on ode mnie lepszy i bardziej święty”, a myśl ta odejdzie.

Pytanie tego samego brata do tegoż Wielkiego Starca: „Co mam zrobić, ponieważ nękają mnie nieczyste myśli, a jeśli spostrzegę, że ktoś inny ma takie same, zawsze mówię: «Inni też mają złe myśli». I znów, nie pojawia się u mnie płacz ani bojaźń, i mówię sobie, że dopóki jestem między ludźmi, nie mogę tego osiągnąć. Zmiłuj się nad moją słabością i powiedz mi, ojcze, jak mogę zostać wybawiony od tego?”

Odpowiedź Barsanufiusza:

Jeśli chodzi o nieczyste myśli i słuchanie ich i patrzenie, że ktoś ma takie same i mówienie: „Nie tylko ja mam brudne myśli”, przeklnij złe myśli, a o bracie swoim powiedz: „Jest on ode mnie lepszy i bardziej święty”, a myśl ta odejdzie. Co do płaczu, jeśli nie będziesz walczył z ludźmi, wśród których jesteś, zmagał się, by nie pojawiła się zuchwałość wobec kogokolwiek, ani płacz, ani bojaźń się nie pojawią. A jeśli przez usprawiedliwiania sprawią, że uciekniesz od swoich braci, sprawią również, że uciekniesz od walki i stadionu. Tak więc będąc między ludźmi, walcz, aby zwyciężyć zuchwałość wobec nich. Apostoł bowiem powiedział: “Jeżeli ktoś staje do zapasów, otrzymuje wieniec tylko wtedy, jeżeli walczył przepisowo”. Czyń więc, co w twojej mocy, bracie, a Bóg będzie z tobą we wszystkim. Nie zapomnij strzec pokory, posłuszeństwa i poddania, a zostaniesz zbawiony. W Chrystusie Jezusie Panu naszym, któremu chwała na wieki. Amen.


Fragment publikacji Listy Barsanufiusza i Jana


Barsanufiusz i Jan (VI w.), byli pustelnikami, którzy żyli na terenie klasztoru Abba Seridosa w rejonie Gazy (Palestyna). Zwracano się do nich z pytaniami dotyczącymi wyjaśnienia zarówno poważnych problemów duchowych jak i praktycznych zagadnień dnia codziennego. W taki sposób powstał niezwykły korpus Listów, w którym, jak w zwierciadle, możemy zobaczyć nie tylko odbicie odległej epoki, ale także nasze codzienne sprawy. Do spadkobierców duchowych obydwóch Starców należy m.in. znany już polskiemu Czytelnikowi Doroteusz z Gazy.


Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: fragment polichromii z kaplicy Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Autor polichromii: Michał Szwarc.

(Visited 428 times, 1 visits today)


Za pomocą newslettera chcemy się kontaktować, aby przesyłać teksty, nowości wydawnicze i ogłoszenia, które dotyczą naszego podwórka. Planujemy codzienną wysyłkę takiego newslettera.

Jeżeli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z naszego portalu CSPB możesz skorzystać z propozycji zapisania się do systemu Feedburner, za pomocą którego, codziennie między godziną 20:00 a 23:00 otrzymasz e-maila z listą linków najnowszych wpisów, które ukazały się w danym dniu... Zapisz się do powiadomień
Zamknij