Umieszczony przez 09:48 Ojcowie pustyni

Co mam zrobić z błotem, które mam, z usprawiedliwianiem się i zapominaniem?

Jeśli chodzi o usprawiedliwianie się: nigdy zło nie niszczy zła. Pamiętaj więc, że samousprawiedliwianie się nie usprawiedliwia człowieka…

Pytanie tego samego brata do tegoż Starca: „Co mam zrobić z błotem, które mam, z usprawiedliwianiem się i zapominaniem, ponieważ bardzo mnie trapią?”

Odpowiedź Barsanufiusza:

Ten, kto ma błoto na sobie, bez wysiłku się od tego uwalnia, kiedy chce. Ten, kto tkwi w błocie, z wielkim trudem się z niego wygrzebuje. Jeśli chodzi o usprawiedliwianie się: nigdy zło nie niszczy zła. Pamiętaj więc, że samousprawiedliwianie się nie usprawiedliwia człowieka, a znajdziesz spokój. Co do zapominania. Są dwa rodzaje zapominania – jeden przeciwny drugiemu i człowiek, który zapomina jeść swój chleb od głosu swego wzdychania, nie jest opanowany przez zapominanie, jakie pochodzi od Nieprzyjaciela.


Fragment publikacji Listy Barsanufiusza i Jana


Barsanufiusz i Jan (VI w.), byli pustelnikami, którzy żyli na terenie klasztoru Abba Seridosa w rejonie Gazy (Palestyna). Zwracano się do nich z pytaniami dotyczącymi wyjaśnienia zarówno poważnych problemów duchowych jak i praktycznych zagadnień dnia codziennego. W taki sposób powstał niezwykły korpus Listów, w którym, jak w zwierciadle, możemy zobaczyć nie tylko odbicie odległej epoki, ale także nasze codzienne sprawy. Do spadkobierców duchowych obydwóch Starców należy m.in. znany już polskiemu Czytelnikowi Doroteusz z Gazy.


Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: fragment polichromii z kaplicy Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Autor polichromii: Michał Szwarc.

(Visited 208 times, 1 visits today)


Za pomocą newslettera chcemy się kontaktować, aby przesyłać teksty, nowości wydawnicze i ogłoszenia, które dotyczą naszego podwórka. Planujemy codzienną wysyłkę takiego newslettera.

Jeżeli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z naszego portalu CSPB możesz skorzystać z propozycji zapisania się do systemu Feedburner, za pomocą którego, codziennie między godziną 20:00 a 23:00 otrzymasz e-maila z listą linków najnowszych wpisów, które ukazały się w danym dniu... Zapisz się do powiadomień
Zamknij