Umieszczony przez 09:48 Ojcowie pustyni

Co mam zrobić z błotem, które mam, z usprawiedliwianiem się i zapominaniem?

Jeśli chodzi o usprawiedliwianie się: nigdy zło nie niszczy zła. Pamiętaj więc, że samousprawiedliwianie się nie usprawiedliwia człowieka…

Pytanie tego samego brata do tegoż Starca: „Co mam zrobić z błotem, które mam, z usprawiedliwianiem się i zapominaniem, ponieważ bardzo mnie trapią?”

Odpowiedź Barsanufiusza:

Ten, kto ma błoto na sobie, bez wysiłku się od tego uwalnia, kiedy chce. Ten, kto tkwi w błocie, z wielkim trudem się z niego wygrzebuje. Jeśli chodzi o usprawiedliwianie się: nigdy zło nie niszczy zła. Pamiętaj więc, że samousprawiedliwianie się nie usprawiedliwia człowieka, a znajdziesz spokój. Co do zapominania. Są dwa rodzaje zapominania – jeden przeciwny drugiemu i człowiek, który zapomina jeść swój chleb od głosu swego wzdychania, nie jest opanowany przez zapominanie, jakie pochodzi od Nieprzyjaciela.


Fragment publikacji Listy Barsanufiusza i Jana


Barsanufiusz i Jan (VI w.), byli pustelnikami, którzy żyli na terenie klasztoru Abba Seridosa w rejonie Gazy (Palestyna). Zwracano się do nich z pytaniami dotyczącymi wyjaśnienia zarówno poważnych problemów duchowych jak i praktycznych zagadnień dnia codziennego. W taki sposób powstał niezwykły korpus Listów, w którym, jak w zwierciadle, możemy zobaczyć nie tylko odbicie odległej epoki, ale także nasze codzienne sprawy. Do spadkobierców duchowych obydwóch Starców należy m.in. znany już polskiemu Czytelnikowi Doroteusz z Gazy.


Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: fragment polichromii z kaplicy Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Autor polichromii: Michał Szwarc.

(Visited 647 times, 1 visits today)


Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij