Umieszczony przez 12:02 Ojcowie pustyni

Co robić w czasie kryzysu?

Napisz do brata Jana: Oto posyłam ci trzy świadectwa wzięte z mocy Bożej i z Pism natchnionych przez Ducha Świętego, przez które obudzę twój umysł na czuwanie w Bogu i zamysły Ducha Świętego, abyś poznał to, co dotyczy obecnego czasu.

Kiedy w miejscu, gdzie abba Jan żył, zanim przybył do klasztoru, mnisi zostali poddani próbie, i gdy zamęt miał się przenieść tam, gdzie przebywał, święty Starzec, przewidując to w duchu, tak do niego napisał:

Napisz do brata Jana: Oto posyłam ci trzy świadectwa [wzięte] z mocy Bożej i z Pism [natchnionych przez] Ducha Świętego, przez które obudzę twój umysł na czuwanie w Bogu i zamysły Ducha Świętego, abyś poznał to, co dotyczy obecnego czasu. Pierwszym świadectwem są słowa, które Bóg wypowiedział przez świętego proroka Izajasza: Idź, mój ludu, wejdź do swoich komnat i zamknij drzwi za sobą! Skryj się na małą chwilę, aż gniew Pana przeminie. Drugie świadectwo jest takie: Wyjdźcie spośród nich i odłączcie się od nich, mówi Pan, i nie tykajcie tego, co nieczyste, a Ja was przyjmę i będę wam Ojcem, a wy będziecie moimi synami i córkami – mówi Pan wszechmogący. Trzecie świadectwo to: Baczcie więc pilnie, jak postępujecie, nie jako niemądrzy, ale jako mądrzy. Wyzyskujcie chwilę sposobną, bo dni są złe. Ja zaś ci mówię, biegnij ku temu, co znajduje się przed tobą i dokończ szybko swego dzieła, pamiętając o tym, co mówi twój Pan: Ktokolwiek przykłada rękę do pługa, a wstecz się ogląda, nie nadaje się do królestwa Bożego, a także: Zostaw umarłym grzebanie ich umarłych, a ty idź i głoś królestwo Boże. Widzę cię bowiem, jak prowadzisz życie samotne i trwasz w Chrystusie Jezusie Panu naszym, któremu chwała na wieki / Fragment publikacji Listy /


Barsanufiusz i Jan (VI w.), byli pustelnikami, którzy żyli na terenie klasztoru Abba Seridosa w rejonie Gazy (Palestyna). Zwracano się do nich z pytaniami dotyczącymi wyjaśnienia zarówno poważnych problemów duchowych jak i praktycznych zagadnień dnia codziennego. W taki sposób powstał niezwykły korpus Listów, w którym, jak w zwierciadle, możemy zobaczyć nie tylko odbicie odległej epoki, ale także nasze codzienne sprawy. Do spadkobierców duchowych obydwóch Starców należy m.in. znany już polskiemu Czytelnikowi Doroteusz z Gazy.

Konferencja wygłoszona dla Sióstr Benedyktynek z Żarnowca na Pomorzu.


Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.


Fot. Stanisław Matusik

(Visited 258 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami, które publikujemy i udostępniamy, proponujemy zapisanie się na codzienny newsletter.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij