Pytanie tego samego brata do tegoż Starca: „Często przychodzi do mnie wspomnienie bojaźni Bożej i natychmiast przypominam sobie o sądzie i popadam w żal. Jak powinienem przyjmować taką myśl?”
Odpowiedź Barsanufiusza:
O jakiej by porze nie przyszło do ciebie to wspomnienie, to znaczy skrucha z powodu twych grzechów, popełnionych świadomie, czy nie, uważaj, by nie przytrafiało ci się to przez działanie diabła dla większego twego potępienia. Powiesz: „Jak mam poznać, czy to prawda, czy działanie diabła?” Posłuchaj. Kiedy nachodzi cię myśl tego rodzaju i spieszysz, by w czynach wykazać swą poprawę – jest to prawda, dzięki której odpuszczone są ci twoje grzechy. Jeśli zaś widzisz, że wspominając o tym zaczynasz żałować, ale upadasz w te same, a nawet gorsze grzechy, wiedz, że to nieprzyjaciel podsuwa tę myśl dla potępienia duszy. Oto więc masz dwie wyraźne drogi. Jeśli chcesz więc odczuwać bojaźń przed potępieniem, uciekaj od jego uczynków.
Fragment publikacji Listy Barsanufiusza i Jana
Barsanufiusz i Jan (VI w.), byli pustelnikami, którzy żyli na terenie klasztoru Abba Seridosa w rejonie Gazy (Palestyna). Zwracano się do nich z pytaniami dotyczącymi wyjaśnienia zarówno poważnych problemów duchowych jak i praktycznych zagadnień dnia codziennego. W taki sposób powstał niezwykły korpus Listów, w którym, jak w zwierciadle, możemy zobaczyć nie tylko odbicie odległej epoki, ale także nasze codzienne sprawy. Do spadkobierców duchowych obydwóch Starców należy m.in. znany już polskiemu Czytelnikowi Doroteusz z Gazy.
Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: fragment polichromii z kaplicy Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Autor polichromii: Michał Szwarc.
Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!