Umieszczony przez 10:22 Ojcowie pustyni

Czy wiara jednego człowieka może być pożyteczna dla drugiego, który nie ma wiary?

Jeśliby sam paralityk nie wierzył, nie pozwoliłby im się przynieść i spuścić łoża; tak więc zbawiła go wiara obu stron.

Pytanie tego samego brata do tegoż Starca: „Czy wiara jednego człowieka może być pożyteczna dla drugiego, który nie ma wiary, tak jak dla paralityka pożyteczna była wiara tych, którzy go przynieśli?”

Odpowiedź Jana:

Jeśliby sam paralityk nie wierzył, nie pozwoliłby im się przynieść i spuścić łoża; tak więc zbawiła go wiara obu stron. Jeśli zatem człowiek nie ma wiary w Boga, nic nie przynosi mu pożytku. Nie szukaj więc wybiegu, żeby nic nie robić, wkładając na innych cały twój ciężar. I Jeremiasz bowiem, choć wierzył, że Bóg zmiłuje się nad ludem, modlił się za niego. Skoro jednak oni nie podzielali jego wiary, nie został wysłuchany. Gdzie była więc wiara Proroka? Czy nie miał jej tak, jak i ci, którzy nieśli paralityka? Wina była całkowicie po stronie ludu. Nie inaczej jest w podobnych przypadkach. Nie na próżno bowiem powiedziano: „Wielką moc posiada wytrwała modlitwa sprawiedliwego”.


Fragment publikacji Listy Barsanufiusza i Jana


Barsanufiusz i Jan (VI w.), byli pustelnikami, którzy żyli na terenie klasztoru Abba Seridosa w rejonie Gazy (Palestyna). Zwracano się do nich z pytaniami dotyczącymi wyjaśnienia zarówno poważnych problemów duchowych jak i praktycznych zagadnień dnia codziennego. W taki sposób powstał niezwykły korpus Listów, w którym, jak w zwierciadle, możemy zobaczyć nie tylko odbicie odległej epoki, ale także nasze codzienne sprawy. Do spadkobierców duchowych obydwóch Starców należy m.in. znany już polskiemu Czytelnikowi Doroteusz z Gazy.


Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: fragment polichromii z kaplicy Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Autor polichromii: Michał Szwarc.

(Visited 264 times, 1 visits today)


Za pomocą newslettera chcemy się kontaktować, aby przesyłać teksty, nowości wydawnicze i ogłoszenia, które dotyczą naszego podwórka. Planujemy codzienną wysyłkę takiego newslettera.

Czytający i słuchający naszych materiałów, zarówno dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, jak i na kanale YouTube lub innych platformach podcastowych, mogą zastanawiać się w jaki sposób można nas wesprzeć… Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij