Od VI w. przed Chrystusem refleksja nad mądrością doprowadziła do powstania filozofii, czyli „miłości mądrości”. Z czasem przybierała ona coraz bardziej charakter teoretycznych refleksji. Dzisiaj właściwie w powszechnym rozumieniu filozofia jest widziana od strony różnych teoretycznych koncepcji odnoszących się do obrazu świata, człowieka i w ogóle pojęcia na temat tego, co to znaczy istnienie. Przy czym w okresie nowożytnym w filozofii świeckiej właściwie odeszło się od samego pojęcia mądrości, bo wydawało się ono mało precyzyjne. Samą refleksję zaczęto robić „naukowo”, widząc w tym odniesienie się do rzeczywistości i podstawę do „solidnej” wiedzy. Natomiast mądrość widzi się jako subiektywne odniesienie do rzeczywistości. Tak się dzieje mimo historycznego doświadczenia, że to, co przed laty nazywano „naukową wiedzą”, dzisiaj widzimy jako daleko idące uproszczenie, które dalszy rozwój nauki odsłonił i pokazał, że prawda o rzeczywistości jest całkiem inna. Kolejne odkrycia w dziedzinie nauki, nowe teorie ukazywały zupełnie inny obraz rzeczywistości niż ten, jaki miała dotychczasowa „solidna, naukowa” wiedza na ten temat. A dzisiaj doszliśmy do sytuacji, gdy sama „naukowa” koncepcja wiedzy się nam sypie, gdyż wiemy, jak w istocie mało wiemy, jak wielu zjawisk nie jesteśmy w stanie zrozumieć i od wielu lat jesteśmy wobec tej sytuacji bezradni!
W Biblii mądrość ma jednak zupełnie inny sens przez to, że ma inne źródło i inny cel. Patrząc od strony historycznej, rozwój objawienia biblijnego przyjmował coraz bardziej charakter przekazu mądrościowego, co jednak nie sprowadzało tego objawienia do humanizmu. Dzisiaj możemy powiedzieć, że humanizm oświeceniowy, który wyraźnie wyrasta z wartości biblijnych, jest w Europie największym zagrożeniem dla wiary. Obecnie przyjęło to nawet charakter wyraźnego zwalczania chrześcijaństwa / Włodzimierz Zatorski OSB, fragment książki Mądrość ukryta /
Włodzimierz Zatorski OSB – urodził się w Czechowicach-Dziedzicach. Do klasztoru wstąpił w roku 1980 po ukończeniu fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pierwsze śluby złożył w 1981 r., święcenia kapłańskie przyjął w 1987 r. Założyciel i do roku 2007 dyrektor wydawnictwa Tyniec. W latach 2005–2009 przeor klasztoru, od roku 2002 prefekt oblatów świeckich przy opactwie. Autor książek o tematyce duchowej, między innymi: “Przebaczenie”, “Otworzyć serce”, “Dar sumienia”, “Milczeć, aby usłyszeć”, “Droga człowieka”, “Osiem duchów zła”, “Po owocach poznacie”. Od kwietnia 2009 do kwietnia 2010 przebywał w pustelni na Mazurach oraz w klasztorze benedyktyńskim Dormitio w Jerozolimie. Od 2010 do 2013 był mistrzem nowicjatu w Tyńcu. W latach 2013-2015 podprzeor. Pełnił funkcję asystenta Fundacji Opcja Benedykta. Zmarł 28 grudnia 2020 r.
Fot. Kazimierz Urbańczyk
Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!