Umieszczony przez 09:36 Ojcowie pustyni

Daj szansę

Kapłan z Peluzjum dowiedział się kiedyś o pewnych braciach, że często chodzą do miasta i używają tam łaźni i postępują lekkomyślnie; przyszedł więc, i gdy się zebrano na modlitwę, odebrał im habity.

Kapłan z Peluzjum dowiedział się kiedyś o pewnych braciach, że często chodzą do miasta i używają tam łaźni i postępują lekkomyślnie; przyszedł więc, i gdy się zebrano na modlitwę, odebrał im habity. A potem sumienie zaczęło mu czynić wyrzuty i pożałował tego. Dręczony przez swoje myśli, przyszedł do abba Pojmena: przyniósł też i tuniki braci i opowiedział starcowi całą sprawę. A starzec mu odrzekł: „Czy ty sam nie masz w sobie nic ze starego człowieka? Już go z siebie zdjąłeś?” Kapłan odpowiedział: „Mam w sobie coś ze starego człowieka”. Starzec mu rzekł: „Więc i ty jesteś taki, jak ci bracia. Jeśli masz w sobie choć odrobinę dawnych skłonności, jesteś tak samo podległy grzechowi”. Wtedy kapłan odszedł i wezwał braci: upadł na twarz przed tymi jedenastoma, oblókł ich znowu w habit i odprawił ich / Apoftegmaty Ojców Pustyni, tom 1

Fragment książki Zrozumieć Ojców Pustyni. Wprowadzenie do lektury apoftegmatów


Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.

(Visited 257 times, 1 visits today)


Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij