Informujemy, że w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu powstała grupa osób praktykujących modlitwę Jezusową. Każdy, kto jest zainteresowany tą modlitwą może dołączyć do wspólnoty. Spotkania odbywają się w każdą środę, w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu. Zaczynają się Mszą św. w kościele o godz. 18:00, a bezpośrednio po niej osoby przechodzą do sali św. Scholastyki, znajdującej się na górze Opatówki. O godz. 18:40 rozpoczyna się praktyka modlitwy Jezusowej, po której następuje konferencja i reszta spraw. Założycielem i opiekunem grupy jest o. Brunon Koniecko OSB. Spotkania będą odbywać się stacjonarnie i nie będzie transmisji on-line.
W opactwie tynieckim od ponad dziesięciu lat organizowane są rekolekcje o modlitwie Jezusowej – Oddychać Imieniem. Modlitwa Jezusowa. Zapoczątkował je o. Opat Szymon Hiżycki OSB. Od 2017 r. zaczął je prowadzić o. Brunon Koniecko OSB. Skorzystało z nich już ponad 1500 osób. We współpracy z Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów rozwijamy działalność wokół modlitwy Jezusowej.
Członkiem grupy może zostać każdy chrześcijanin, który ma ukończone 18 lat i pragnie praktykować modlitwę Jezusową. Nie ma górnej granicy wieku. Celem istnienia grupy jest wzrastanie w świętości wszystkich jej członków poprzez uczestnictwo w spotkaniach, życiu sakramentalnym i osobistym praktykowaniu modlitwy Jezusowej. To tworzenie przestrzeni do rozwoju duchowego i wiary w oparciu o duchowość modlitwy Jezusowej, filokaliczną, monastyczną oraz pogłębianie różnych zagadnień teologicznych z nimi związanych.
Spotkania grupy osób praktykujących modlitwę Jezusową w opactwie tynieckim będą koncentrowały się wokół samej modlitwy, jak i duchowości związanej z Filokalią. To dzieło jest największym i najbardziej znanym zbiorem pism w duchowości chrześcijańskiej. Obejmuje wybrane teksty wielu autorów chrześcijańskich z okresu od IV do XVII wieku. Zbiór obejmuje pięć tomów. Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów, jako pierwsze w Polsce, podjęło się wysiłku wydania Filokalii w całości. W 2023 r. wyszedł I tom. W tym zbiorze tekstów możemy znaleźć wiele wskazań dotyczących życia duchowego oraz modlitwy. Dominującą jej formą jest modlitwa Jezusowa. Niektórzy nazywają Filokalię szczególnym rodzajem podręcznika do tej modlitwy. Podejmuje ona jednak dużo więcej tematów. To prawdziwa szkoła duchowości, modlitwy i teologii chrześcijańskiej.
Działalność grupy będzie ściśle związana z praktyką modlitwy Jezusowej, jak i formacją w oparciu o duchowość Filokalii. Na jej spotkaniach nie zabraknie konferencji głoszonych w nawiązaniu do tych zagadnień. W zależności od możliwości i zainteresowania mogą być podejmowane także inne działania i wydarzenia, które będą miały zawsze na uwadze rozeznawanie znaków czasu i tego, co Duch Święty mówi do Kościoła. Udział w innych wspólnotach, stowarzyszeniach i ruchach o charakterze modlitewnym, formacyjnym czy apostolskim nie stanowi przeszkody w przynależności do grupy osób praktykujących modlitwę Jezusową w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu. Uczestnictwo w niej cechuje wolność.
Więcej informacji o grupie osób praktykujących modlitwę Jezusową można przeczytać na stronie.
Zapraszamy ponadto do zapisania się na newsletter. Poprzez niego będzie można otrzymywać na bieżąco wszystkie informacje, które są związane z działalnością opactwa tynieckiego wokół Filokalii i modlitwy Jezusowej. Oprócz tego będziemy chcieli dzielić się fragmentami treści monastycznych i rozważaniami związanymi z przybliżaniem duchowości i teologii Filokalii oraz modlitwy Jezusowej, aby je lepiej rozumieć. Na newsletter można zapisać się poprzez stronę lub poniżej za pomocą formularza.
Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!