Umieszczony przez 09:40 Filokalia

Droga „Filokalii”. Wyciszenie

Wyciszenie to jedna z wielu praktyk służących rozwojowi życia duchowego. Związane jest z nurtem w duchowości zwanym hezychazmem. Ojcowie filokaliczni bardzo dużą wagę przywiązują do wyciszenia w życiu duchowym.

Wyciszenie to jedna z wielu praktyk służących rozwojowi życia duchowego. Związane jest z nurtem w duchowości zwanym hezychazmem. Ojcowie filokaliczni bardzo dużą wagę przywiązują do wyciszenia w życiu duchowym.

Ewagriusz z Pontu twierdzi, że ćwiczenie się w zachowywaniu tego stanu jest należyte i piękne. Łączy on nawet tę sztukę z czymś tak całkowicie cielesnym jak jedzenie: „Przestrzegaj skromnej i prostej diety, a nie obfitej i łatwo tuczącej. A jeśli przez wzgląd na gościnność powstanie myśl o kosztownych potrawach, to wtedy ją porzuć, abyś jej nie uległ, ponieważ to wróg szykuje w ten sposób zasadzkę – szykuje twoje odejście od wyciszenia”. Pontyjczyk radzi, aby stać się „jakby swego rodzaju doskonałym przedsiębiorcą, badając wszystko pod kątem wyciszenia oraz trzymając się zawsze tego, co wyciszone i dla wyciszenia użyteczne”.

Wyciszeniem może też być trzeźwość, o której św. Hezychiusz z Synaju mówił jako o metodzie duchowej. Uważa on, że „trzeźwość to droga każdej cnoty i Bożego przykazania. Mówi się o niej również jako o wyciszeniu serca”.

Bardzo interesującą i pożyteczną naukę na temat wyciszenia przedstawia św. Marek Asceta:

Gdy zauważysz, że to, co znajduje się głęboko w twoim wnętrzu, ulega poruszeniu i nawołuje spoczywający w wyciszeniu umysł do namiętności, wiedz, że to umysł kiedyś temu przewodził, przywiódł do działania i umieścił w sercu.

Nie jest możliwe, żeby umysł trwał w wyciszeniu bez ciała, i nie jest też możliwe zburzenie muru pomiędzy nimi bez wyciszenia i modlitwy.

Najszerszym ze wszystkich przykazań jest miłość do Boga i bliźniego. Tworzy się ona dzięki stronieniu od rzeczy materialnych oraz wyciszeniu myśli.


Fragment książki Droga Filokalii. 50-dniowe ćwiczenie duchowe. Cytaty z Ojców filokalicznych pochodzą z dzieła Filokalia, tom 1. Więcej o projekcie wydania Filokalii znajdziesz na stronie filokalia.pl


Brunon Koniecko OSB – benedyktyn tyniecki. Do opactwa wstąpił w 2010 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 2018 r. Jest absolwentem administracji oraz teologii. W opactwie tynieckim był m.in. przeorem, podprzeorem i wychowawcą. Autor książek: Medytować to…Nie żartujcie sobie z Bóstwa!Modlitwa Jezusowa. Przewodnik po rekolekcjach Oddychać ImieniemDroga Filokalii. 50-dniowe ćwiczenie duchowe


Opracowanie graficzne: Mikołaj Jastrzębski OSB

(Visited 434 times, 1 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Zamknij