Umieszczony przez 08:11 Duchowość monastyczna

Duchowość monastyczna dla każdego

Dla wszystkich chętnych słuchaczy przygotowaliśmy szereg konferencji na temat duchowości monastycznej. Wykłady były już pojedynczo publikowane na kanale YouTube, postanowiliśmy jednak zebrać kilku autorów, którzy przedstawią tak szerokie zagadnienie jak duchowość monastyczna w sposób zrozumiały.

Słuchaj, synu, nauk mistrza i nakłoń [ku nim] ucho swego serca. Napomnienia łaskawego ojca przyjmuj chętnie i wypełniaj skutecznie, abyś przez trud posłuszeństwa powrócił do Tego, od którego odszedłeś przez gnuśność nieposłuszeństwa. Do ciebie więc kieruję teraz moje słowa, kimkolwiek jesteś ty, co wyrzekasz się własnych chęci, a chcąc służyć pod rozkazami Chrystusa Pana, prawdziwego Króla, przywdziewasz potężną i świętą zbroję posłuszeństwa… / Św. Benedykt z Nursji, fragment Reguły

Dla wszystkich chętnych słuchaczy przygotowaliśmy szereg konferencji na temat duchowości monastycznej. Wykłady były już pojedynczo publikowane na kanale YouTube, postanowiliśmy jednak zebrać kilku autorów, którzy przedstawią tak szerokie zagadnienie jak duchowość monastyczna w sposób zrozumiały. Całość ma prawie 12 godzin nagrań, które i tak nie wyczerpują tematu.

Kogo znajdziesz wśród autorów? Całość otwiera s. Małgorzata Borkowska OSB, następnie wysłuchasz ojców: Konrada Małysa OSB, Szymona Hiżyckiego OSB, Piotra Rostworowskiego OSB / EC, Włodzimierza Zatorskiego OSB i Brunona Koniecko OSB. Jako uzupełnienie udostępniliśmy fragment czytany przez ojca Jana Pawła Konobrodzkiego OSB Rozmowy IX z abba Izaakiem, której autorem jest św. Jan Kasjan. Staraliśmy się, aby przekrój tematyczny objął nakreślenie duchowości przekazanej przez św. Benedykta w Regule, krótki rys dotyczący tego, kim byli Ojcowie Pustyni i jak rozumieli modlitwę, poprzez fundamenty duchowości monastycznej — modlitwę, lectio divina, liturgię — kończąc wreszcie na modlitwie Jezusowej i ośmiu złych myślach u Ewagriusza z Pontu.

Poszczególne konferencje „oddzielone” są krótkimi fragmentami chorału gregoriańskiego w wykonaniu scholi benedyktynów tynieckich, które pochodzą z płyty Gemma caelestis. W opisie materiału wideo znajdziesz listę konferencji z podanym czasem rozpoczęcia, aby ułatwić wybór konkretnego wykładu.

Przypominamy, że możesz pozostać z nami w kontakcie poprzez: codzienny newsletter, śledzenie naszych mediów społecznościowych lub zapisanie się do powiadomień z portalu CSPB (informacje poniżej).


Fot. Marcin Marecik

(Visited 1 615 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami, które publikujemy i udostępniamy, proponujemy zapisanie się na codzienny newsletter.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij